Tristör Nasıl Çalışır?

Sıradaki içerik:

Tristör Nasıl Çalışır?

e
sv

B, C ve D Şalterlerde Açma Eğrileri

401 okunma — 18 Ağustos 2021 21:31

Açma Eğrisine Göre Şalter Tipleri Tipleri

Şalterler potansiyel elektrik tehlikelerini önlemek(aşırı yüklenme ve kısa devre) için üretilmiş cihazlardır. Piyasada çeşitli uygulamalara göre değişik tiplerde( B,C ve D) üretilmiştir. Arıza durumları nedeniyle oluşan arıza akımları, elektrikli cihazlara zarar verebileceği gibi, dolaylı ve direk yollar ile insanlara da zarar verebilir. 

Elektrik sigortaların  iki tip açma ünitesi vardır, bunlar termik ve manyetik açma ünitesidir.

Termal Açma Ünitesi

Termal açma ünitesi aşırı yüklenmeye(akım) karşı koruma için kullanılır. Termal olarak devreyi kontrol eder ve bimetal malzeme ısınması sonuçu açılır. 

Manyetik Açma Ünitesi

Manyetik açma ünitesi kısa devre akımına karşı koruma amaçlı kullanılmaktadır. devre kesiciyi anında açmak için yüksek kısa devre akımı nedeniyle güçlü bir manyetik alan üreten bir solenoid kullanılarak devre açılır.

Neden Farklı Açma Eğrilerine İhtiyacımız Var?

Farklı uygulamalarda kullanılan şalterler gerekli zamanda gerekli açma işlemini yapması için farklı türlerde üretildiklerinden bahsetmiştik. B,C ve D sigorta tiplerini kullanacağımız yerleri sizlerle paylaşmıştık. detaylı bilgi için tıklayınız.

Motor uygulamalarında kullanılan sigortalar motorun kalkış ve diğer ani akımlarda meydana gelecek durumları tolere etmelidir. Yani ilk kalkış anında voltaj düşümü ve yüksek akım çekildiğinde devreyi kesmemeli tolerans payını kullanmalıdır.

B Tipi

Bu tür devre kesici, çalışma akımı, nominal akımının 3 ile 5 katı olduğunda anında açılacak şekilde tasarlanmıştır. Açma süreleri 0,04 ile 13 saniye arasındadır. Aydınlatma ve dirençli yükler gibi dalgalanmaların çok düşük olduğu ev içi uygulamalar için uygundurlar.

Tip C

C tipi devre kesici, anma akımının 5 ile 10 katı akım dalgalanmalarında anında açılır. açma süresi 0,04 ile 5 saniye arasındadır. Daha yüksek aşırı akımları tolere edebildikleri için küçük motorların, transformatörlerin vb. korunması gibi ticari uygulamalarda kullanılırlar.

D tipi

D tipi devre kesici, çalışma akımı, nominal akımının 10 ila 20 katına ulaştığında anında açılır. Açma süresi 0.04 ile 3 saniyedir. Bu tür devre kesiciler, büyük motorların yüksek ani akımını tolere edebilir. Bu nedenle endüstriyel uygulamalarda ağır yükleri çalıştırmak için uygundurlar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli