Diyafon Nedir? Görüntülü Diyafon Ne İşe Yarar?

Sıradaki içerik:

Diyafon Nedir? Görüntülü Diyafon Ne İşe Yarar?

e
sv

Güneş Paneli Verimliliğini Hangi Faktörler Belirliyor?

07 Ekim 2020 19:15

Güneş panelleri , montaj, yön, hava koşulları ve benzeri faktörlere bağlı olarak güneş enerjisinin %15 ila% 22’sini  kullanılabilir enerjiye dönüştürebilir. Güneş paneli sistemlerinin gerçek elektriğe dönüştürebildiği güneş ışığı miktarına performans denir ve bu sonuç, güneş paneli verimliliğini belirler.

Güneş paneli verimliliğini belirlemek için , paneller Standart Test Koşullarında (STC) test edilir. STC 25 ° C arasında bir sıcaklığı ve 1,000 W bir parlama belirtir / m 2 . Bu, olay ışığının güneşe bakan 37 ° eğimli bir yüzeye çarptığı güneşli bir güne eşdeğerdir. Bu deney şartları altında, bir %15, güneş paneli verim  bir ile 1 m 2 yüzey alanının üretecektir 150 Watt.

Aşırı Koşullar Altında Güneş Panellerinin Kapsamlı Testi

Hiçbir müşteri teknik olarak sağlam olmayan güneş panellerini almak istemez.  Güneş enerjisinin önemli avantajları vardır, ancak evinize doğru tipte güneş paneli seçmeli ve uygun montajın yapılması gerekir. .

Rüzgar

Rüzgar, güneş paneli hasarının en çok tahmin edilen nedenlerinden biridir. Güneş paneli üreticileri, potansiyel hasarı azaltmak için kapsamlı rüzgar tüneli testleri uygular. Rüzgâr panelin yönünü ve açısını bozarak verimliliği düşürebilir.

Dolu

Dolu testi, suni doluların 20 ila 30 m / s hızla ateşlenmesinden oluşur. Güneş pilleri bu hızlarda hasar görmeden sağlam kalabilmelidir. Bu testten geçemeyen panellerin yapısı bozulursa verimli şekilde çalışmazlar.

Kar

Kalın bir kar tabakası, güneş paneline ekstra bir yük olarak yününü değiştirebilir. 5 cm’den fazla kar biriktiğinde güneş panelleri çalışmayı durdurur ve güneş paneli verimini%100 azaltır.

Buz

Panellerin üzerinde bulunan silikon kaplama güneş panellerinin yüzeyinde buz oluşturur. Buz oluşumu, potansiyel olarak güneş paneli verimliliğini %25 ile %100 oranında azaltabilir.

Kimyasal Kalıntı

Güneş paneli üzerinde bulunan kimyasal maddeler araştırmalara, göre verimliliğinde %0,2’lik bir azalma olduğunu göstermiştir. Temizlenmesi için metrekareye belirli bir miktarda su ile temizlenmelidir.

UV Bozulması

Bir güneş paneli yapısı, UV ile indüklenen bozunma ile ayrılabilir. Diğer bir sonuç, ayrı ayrı güneş pillerinin renginin bozulması olabilir.

Nemli Ortamlar

Güneş panellerinin yüksek nemli koşullarda dayanıklılığını test etmek için nemli ısı testi yapılır . Nem , korozyona ve modül bağlantısının bozulmasına ve güneş paneli verimliliğinde genel bir düşüşe neden olabilir.

Yalıtım Direnci

İzolasyon direnci, malzeme mukavemetine göre belirlenir. Zayıf malzemelerde, güneş paneli kenarlarında akım kaçağı meydana gelebilir. 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli