1.000 Kilometre Menzilli Elektrikli Araba Vision EQXX

Sıradaki içerik:

1.000 Kilometre Menzilli Elektrikli Araba Vision EQXX

e
sv

Çin’in Yapay Güneşi

13 Ocak 2022 09:00

Teknolojik gelişmeleri daha üst noktaya taşımak için sürekli doğayı taklit ediyoruz. Çin ise Güneş’in enerji üretim sürecini taklit ediyor. Buna ise “Yapay güneş” ismini veriyor. Yapay güneş, nükleer füzyon reaktörünün ilk testini başarıyla tamamladı. Bu teknoloji çok az ürünle çok fazla enerji üretmeyi hedefliyor.

Galaksimizde bulunan Güneş, nükleer füzyon reaksiyonu yoluyla enerji ürettiğini biliyoruz. Bu enerjiyi ise içerisinde bulunan, hidrojen atomlarının birbirleriyle çarpışması ve yüksek yer çekimi basıncı altında, 15 milyon santigrat derecede birleştiriyor. Bu olay her saniye 600 milyon ton hidrojen helyum oluşturmak için birleştirilir. Hidrojenin bir kısmı enerjiye dönüşür.

Güneş nükleer füzyon yoluyla enerji üretir
Güneş nükleer füzyon yoluyla enerji üretir

Nükleer Füzyon ve Nükleer Fisyon

Şu anda nükleer güç fisyon şeklinde elde edilir, füzyonun aksine bir süreç (enerji, ağır bir atomun çekirdeğini iki veya daha fazla hafif atom çekirdeğine bölerek üretilir).  Füzyon, ise daha az nükleer atık üreterek yüksek enerji üretimini yapar.

Yapay Güneş( HL-2M )

Füzyon, atıkları az ve enerjisi yüksek olmasının yanında maliyeti yüksek bir teknolojidir.  Çin, ise bunu sürdürülebilir (maliyeti düşürse) hale getirilebilirse uzun yıllar boyunca enerji üretebilecek bir nükleer füzyon reaktörü olan “yapay güneşi” uygulamaya sokacak.

Çin’in “yapay güneşi” ,   HL-2M olarak adlandırılıyor.  Reaktör, Güneş’in çekirdeğinden on kat daha sıcak olan 150 milyon santigrat dereceden daha yüksek sıcaklıklara ulaşabilmek ve plazma oluşturmak için hidrojene güçlü manyetik alanlar uygulanıyor. Plazma, mıknatıslar ve süper soğutma teknolojisi ile kontrol ediliyor.

HL-2M
SWIP tarafından inşa edilen HL-2M tokamak reaktörü (Fotoğraf: CNNC)

Plazma

Deneysel füzyon reaktörü HL-2M, ilk plazmasına 4 Aralık 2020’de ulaştı. HL-2M projesi Çin nükleer enerji otoritesi China National Nuclear Corporation (CNNC) tarafından onaylandı.

ITER’de HL-2M

Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktör ( ITER ) Projesinin bir parçasıdır. ITER’den kısaca bahsetmek gerekirse; Füzyon teknolojisini geliştirmeye çalışan bir yöntem ve kuruluştur. HL-2M reaktörüne ise manyetik soğutma ve plazma teknolojileri için yardımcı olacak.

ITER Projesinin iç kısmının grafik tasviri
ITER Projesinin iç kısmının grafik tasviri

ITER, Cadarache’de (Fransa’nın güneyinde) inşa ediliyor.  Bu, yedi ana üyeye entegre edilmiş 35 ülkenin iş birliği ile destekleniyor. Çin, Avrupa Birliği, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri.  İspanya, Avrupa Birliği aracılığıyla katılıyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli