Güneş Paneli Nasıl Üretilir?

Sıradaki içerik:

Güneş Paneli Nasıl Üretilir?

e
sv

Akü Ömrünü Etkileyen Faktörler

25 Mart 2020 14:43

Depolanabilir ve taşınabilir enerji kaynağı olan akü teknolojisi günümüzde hayli ilerledi. Küçük boyutlarda büyük enerjiler taşıyabiliyor ve depolanabiliyor. Daha uzun ömürlü aküler ömrü için yapılacak bazı şeyler var.

1. Ortam ısısı

Akülerin kapasiteleri, 25°C ortam sıcaklığına göre ayarlanmanmaktadır. Bu ısıdan ast ve üst katlara sapmalar akünün performansını ve ömrünü etkiler. 25°C’den ortalama olarak her 8.3°C ‘lik artış, akünün ömrünü %50 oranında azaltır. Ortalama olarak verilen 2 sene ömür otomatik olarak 1 seneye düşer.

2. Akü kimyası

Akülerin yapısında elektro-kimyasal ürünler bulunur. Akünün depolama ve enerji verme yetenekleri elektro-kimyasal ürünün ömrüne bağlıdır.Depolama, bakım ve kullanım için gerekli tüm talimatlara uyulsa bile belli bir süre sonunda aküleri değiştirmek gerekir.

3. Deşarj döngüsü

Depolama bilir enerji kaynağı olan akü gücüne dayanarak çalışır ve daha sonra akü ilerideki bir kullanım için şarj edilir. Buna deşarj döngüsü denir. Akü sahip olması gereken kapasitenin %100’üne sahiptir. Ancak, her bir deşarj ve arkasından şarj olduğunda, akünün hafif miktarda göreceli kapasitesi azalır. Kimyasallar bittiğinde ise hücreler yetersiz kalır ve akü değiştirilmelidir.

4. Bakım

Periyodik önleyici bakım, gevşek bağlantıların önlenmesi, korozyonun temizlenmesi ile akünün çalışma ömrünü uzattığı gibi aynı zamanda verimli ömrünün sonuna yaklaşmış olan akülerin tespitini de mümkün kılmaktadır. Her ne kadar izoleli akülere “bakım gerektirmeyen akü” dense de, bunlar yine de planlı bakım gerektirir. “Bakım gerektirmeyen” ifadesi, sadece sıvı eklemeye gerek olmadığı anlamına gelmektedir.

5. Akünün hizmet ömrü

Bugün piyasada bulunan akülerin büyük bir kısmı, sürekli olarak dengeleme şarjı yapmaktadır. Bu tip şarj süreci, akünün iç kimyasal kompozisyonunu bozmakta ve akünün hizmet vereceği ömrü yüzde elli oranına kadar azaltmaktadır. Buna karşılık Eaton’ın ABM teknolojisi, gelişmiş hissetme devreleri kullanarak ve yenilikçi üç-kademeli şarj tekniği ile akülerin verimli ömrünü uzatmakta ve akünün şarj süresini de optimize etmektedir. ABM teknolojisi ayrıca, akünün hizmet ömrünün sonuna gelindiği uyarısını 60 gün kadar öncesinden verebilmektedir. Dolayısı ile bağlı ekipmanlarınızı kapatmaya dahi gerek duymadan akülerinizi değiştirmek için bol zamanınız olmaktadır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli