Metaverse Nedir?

Sıradaki içerik:

Metaverse Nedir?

e
sv

Yıldırım AC mi DC mi?

25 Mayıs 2022 22:08

Doğa olaylarını hepimiz gözlemlemişizdir. Bugün, doğa olayı olan yıldırımından bahsetmek ve yıldırım enerjisinin AC mi yoksa DC mi olduğu anlatacağız. Yıldırım doğal olaylar sonucu iki komşu bulutun enerjisinin toprağa akması olarak bilinir.

Enerji akışı sırasında ise yüksek sesler ve plazma meydana gelir. Yıldırım deşarjı sırasında 1 milyar joule enerji açığa çıkarken 30k°C’ye kadar bir ısı oluşur. Sonuç olarak baktığımızda bir elektrik yükü toprağa aktarıldığı kesindir. Fakat bu elektrik enerjisin türü ne?

Yıldırım AC mi?

Bu karşılaştımayı yapabilmek için AC akımın tarifine bakalım. AC belirili bir zaman periyodunda yönü ve şiddeti değişen bir akım türüdür. Yıldırıma baktığımızda ise klasik sinüs dalgaya benzemediğini görüyoruz. Kısaca yıldırım statik elektrik olduğundan ve kendini tekarlamadığından dolayı AC olarak tanımlanamaz.

Yıldırm DC mi?

DC (Doğrudan Akım) sinyali, zaman içinde polaritesini veya yönünü değiştirmeyen sabit büyüklüğe sahiptir. Zaman periyodu boyunca dalgalanma faktörü +-3 ise DC akım olabilir. Bu değerden fazla ise DC akım olarak nitelenmez. Yıldırım frekansı AC-DC karışımı 1kHz ile 1GHz aralığındadır.

Yukarıdaki bilgilere bakarak, yıldırımın, sinyal ve dalga formlarının AC veya DC dalgaları gibi olmadığı bellidir. Bu yüzden yıldırım darbesi olarak isimlendirilmesi en doğrusudur.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli