e
sv

Yangın Algılama Sistemleri Ve Çeşitleri

516 okunma — 13 Mart 2020 23:29

Yangın Algılama Sistemi Nedir?

Yangın algılama sitemleri,  yangının minimum süre içinde algılanmasına ve erken müdahale edilmesine imkan tanıyan cihazlardır. 2002 yılında yapılan düzenlemeler sonucunda kurulması zorunlu hale gelmiştir.

Teknolojinin gelişmesi yangın algılama ve ihbar sistemlerinde birçok değişikliği beraberinde getirdi. Yangın denildiğinde aklımıza, hep itfaiye ve itfaiye denildiğinde ise aklımıza söndürme gelmiştir. İtfaiye dışında yangını önleme ve eğitim hep ikinci planda kalmıştır. Gelişmiş ülkelerde çıkan yangın sayısı ülkemizde çıkan yangın sayısına oranla çok fazla olmasına rağmen zarar miktarı, ülkemizde daha fazla olmaktadır. Bu yüzden de itfaiyeye ve diğer birimlere gereken zamanda haber verilmesi için gerekli yangın yerinin algılaması ve ihbar sisteminin düzenli çalışması gerekmektedir. Yangın algılama ve ihbar sistemlerinde EN54 standardına uygun ürünler tercih edilmeli ve sistemi kullanacak ve uygulayacak eğitimli ve bilinçli personeller tercih edilmeli. İşte tamda bu yazı size yukarıda bahsettiğim konular hakkında bilgi verecektir.

Adresli Yangın Alarm Sistemleri:

Yangına en kısa sürede müdahale edebilmek için genelde büyük fabrika ve tesislerde kullanılır. Dedektör, switch, buton, siren gibi yangın alarm elemanları adresleme mantığı ile yangın alarm paneline bağlanır. Bu saye de yangın noktasından lokal ve anlık bilgi alınıp olaya müdahale edilir. Kullanım açısından da adresli yangın alarm sistemleri, konvansiyonel ürünlere göre daha kullanışlı ve farklı senaryolar tasarlama imkanına sahiptir.

Adreslenebilir Yangin Alarm Sistemlerinin Önemli Üstün Özellikleri :

Çevrim hatlarına bağlanan izolatör modüller sayesinde çevrim hattında olabilecek kısa devre durumlarında çevrim hattın tamamı çökmez ve sistem normal olarak çalışır.

Kontrol Panelleri kendi aralarında network sağlar ve bu sayede geniş alana yayılmış tesislerde kablo ve kablo işçiliğinden tasarruf edilir.

Arıza çözümünde pratik olmaya imkan sağlar.

Dedektörler kirlilik ve bakim uyarısı verebilir. ve dedektörler hassasiyetlerini otomatik kalibre edebilirler.

Konvansiyonel Yangın alarm sistemleri :

Adresli sistemlere göre esnek bir projelendirme imkanı sağlamazlar. Fakat uygun maliyetleri, kolay kurulum ve kullanımları sayesinde genelde ufak yapılarda tercih edilmektedir. Sistem dedektör bazında değil yangın alanı (zone) olarak uyarı verir. Detaylı veri alınmak isteniyorsa zonelar artırılmalıdır.

Periyodik Testler, Bakim ve Denetim :

Tüm yeni tesis edilmiş sistemler, bina yada yapı kullanıma açılmadan önce, ilk kabul ve denetim testlerine tabi tutulacaklardır. Test raporları ile birlikte,

As-built tesisat projelerinin çoğaltılabilir kopyaları, cihaz çalıştırma ve bakim talimatları ve sistem çalışma talimatları teslim edilmelidir.

Yangın alarm sistemleri bina sahibi ve yönetici test bakımlarını 3, 6 aylık ve yıllık yaptırmalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
  • Alarm Sistemleri ve Çeşitleri – elektriksa.com1 sene önce
  • […] Küçük önlemler her zaman can kurtarır fakat alınmayan tedbirler sebebi ile küçük bir kıvılcım büyük felaketlere neden olur. Daha fazla bilgi için tıklayınız; […]