Priz Tesisat Kablosu Nasıl Çekilir?

Sıradaki içerik:

Priz Tesisat Kablosu Nasıl Çekilir?

e
sv

Vavien (İki Yönlü) Anahtar Tesisatı Nasıl Bağlanır?

16 Mart 2020 17:17

İki Yönlü(Vavien) Anahtarlama Nedir?

İki yönlü anahtar, çift olarak kullanılır. Koridorun, bir ucundan ışığı yakıp diğer ucundan söndürmek ya da diğer ucundan yakıp öteki ucundan söndürmek için kullanılır. Genellikle iki katlı binaların merdiven boşluğu aydınlatmasında ve koridorların aydınlatmasında kullanılmaktadır.

Burada, vavien anahtar devresi nasıl bağlanacağı veya mevcut adi anahtar tesisatının nasıl vavien anahtara çevrileceğini anlatacağım. Herhangi bir elektrik devresi üzerinde çalışmadan önce, doğru şekilde güvenlik önlemlerini almalıyız. Ne yaptığınızdan % 100 emin değilseniz kalifiye bir elektrikçi çağırmalıyız. Bina ve tesisat yönetmelikleri her zaman değişiyor, bunun için ev tesisatında değişikliğe gitmek istiyorsanız yeni yönetmeliğe göz atınız aksi durumda sigortanızı geçersiz kılabilir!

Vavien anahtar tesisatı göründüğü kadar zor değil ve aşağıdaki diyagramları takip edip dikkat edilmesi gereken konuları okuduyup uyguladıktan sonra çok basit olacağına emin olun.

Gerekli Bileşenler

  • 1 adet lamba
  • Bağlantı kabloları
  • 2 Adet vavien anahtar

Vavien, anahtar mantığı devreye gelen fazı yönlendirerek çalışmaktadır.Devre tamamlama mantığı kullanıldığı için Nötr, direk lambaya oradan 2 numaralı uca bağlanır. Faz ise doğrudan 1 numaralı klemens ucuna bağlanır. Yani konum değiştiğinde fazın gideceği yolda değişir ve iki ayrı noktadan çalışır.

Vavien anahtar tesisatını, yukardaki şekile göre anahtar konumunu tesbit edip aşağıdaki tabloya yazdık.

Anahtar 1 Anahtar 2 Lamba durumu
001
010
100
111

Vavien anahtar tesisast bağlantısını, kablolamanın başka yolları da vardır, ancak bu en yaygın ve en kolay yöntemdir. 

Adi Anahtarı Vavien Anahtar Tesisatına Dönüştürme

Yapılması gereken işlemleri şöyle anlatmak istiyorum malzemeler kablo 4×1,5 kablo ve 2 adet vavien anahtar tesisat yukarıda gösterdiğim gibi olmalı sadece bu kadar .

Bağlantı Şeması

Şekilde olduğu gibi Nötr(N) doğrudan ışık kaynağına bağlanmalıdır. Faz ( L) ise 1 numaralı klemens yani şekilde solda görünen prizin üzerinde bulunan Faz(L) klemensine bağlanmalı soldaki anahtarın 2 numaralı klemens ucu sağdaki vavienin 4 numaralı klemens ucuna sağdaki 2 numaralı klemens ucu ise diğer vavienin 4 nolu kelemens ucuna bağlanmalı ve sağdaki Faz (F) ucu ise ışık kaynağına bağlanmalıdır. Yani anahtarlar arasında çaprazlama yapılmalıdır.

AC Akıllı Kilit Akım Anahtar b CCTV DC Dedektör Teknolojileri ve Çeşitleri Diyafon Nedir? Görüntülü Diyafon Ne İşe Yarar? Dyson Elektrik faturası Elektrikli Araba Elektrikli Arabalar Elektrikli Araba Şarj Elektrik çarpması Evrensel Su Arıtma Faz izmir ayrancılar elektrikçi Jenaratör Kamera Kapasitör nedir? Kapasitör ve Pil Arasındaki Fark Kaçak Akım Nedir? Manyetik Alan Mikrodalga / Yüksek Frekans Multimetre Nedir? Pil Nedir Priz RO (Reverse Osmosis) Teknolojisi Saç Düzleştirici Nedir Seri Bağlantı Sigorta Solar Panel Solar Panel Nasıl Üretilir? Su Arıtma Su Arıtma Cihazı Su Arıtma Cihazı Satın Alma Rehberi Tesla Tristör Ultrasonik Vaviyen Tesisatı Voltaj Yenilebilir Enerji Yeni Nesil Gezebilen Kamera Şarj Güvenliği

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
avatar