Güneş Enerji Sistemi Nasıl Enerji Üretir?

Sıradaki içerik:

Güneş Enerji Sistemi Nasıl Enerji Üretir?

e
sv

Tv Prizi Bağlantısı Nasıl Yapılır?

15 Mart 2020 19:36

Bu yazımızda anten prizi bağlantısından bahsedeceğim. Öncelikle anten prizi nedir? Anten prizi, binalardaki ve diğer yerlerdeki karasal ve anten yayınlarını fiş ve soket yardımı ile düzgün şekilde almamızı sağlayan elektrik donanımıdır.

Piyasada karasal ve uydu prizi olmak üzere iki çeşidi vardır. Aşağıdaki şekilde olduğu gibi;

Uydu(SAT)

anten prizi

Karasal yayın prizi

Bu prizlerin amacı ne kadar aynı görünse de bir birleri ile karıştırılmamalıdır. Çünkü karasal yayın prizi içinde bir adet direnç mevcuttur ve bağlantı soketi farklıdır. Bu prizlerin amacı ise kaliteli bir bağlantı yaparak bağlantıdan kaynaklanacak parazitleri önlemektir.

Nasıl Bağlanır?

Prizin ön yüzeyinde bir adet vida bulunur bu vidayı sökerek işe başlamalıyız. EĞER priz duvarda sabit ise yine bu vidayı sökmek zorundayız. Prizi duvarda tutan diğer vidaları söktükten sonra ise kablo(koaksiyel) bağlantısını yapacağımız klemens karşımıza çıkacaktır. Bu gelen kabloyu uygun şekilde soyu klemens ucuna giriyoruz örgü kısmı ise şekildeki gibi yaprak kısa devreyi önlüyoruz. Bu bağlantı bittikten sonra prizi duvara montaj ediyoruz.

Kabloyu Hazırlama

Koaksiyel (RG6) kablo olarak tabir edilen TV sinyalini taşıyan, tek damarlı ve üzerinde parazit önleyen örgü mevcuttur. Aşağıdaki şekilde kablo mevcuttur. Priz bölümü bittikten sonra sıra TV’ye gidecek olan kısımdır.

Öncelikle F konnektöre bağlayacağımız koaksiyel( RG6) kablosunu uygun şekilde açıyoruz ve parazit önleyecek örgü ile en içte yer alan damarı kesinlikle kısa devre yapmıyoruz. Uygun şekilde açılmayan kablo ilerleyen zamanlarda kısa devre ve parazit yaprak can sıkıcı durumlara sebep olur. F konnektörler sıkmalı ve bükmeli olarak piyasada bulmak mümkün, eğer sıkma aletiniz yoksa bükmeli olanı almanızda fayda var.

F konnektör

Uygun şekilde hazırladığımız kablo uydu alıcısına gidecek olan kablodur. Prize iyice sıkmalıyız konnektör ve kablo dış ortamda olduğu durumlarda ise bant kullanarak iyi bir izalasyon sağlamalıyız. Bu işi yapamayacağınızı düşünüyorsanız ve yeterli malzemeniz yoksa elektrikçiye başvurun.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar