e
sv

Topraklama ve Nötr Arasındaki Fark?

10 okunma — 07 Temmuz 2021 21:39

Elektriksel bağlantılarda topraklama ve nötr iki önemli bağlantı türüdür. Topraklama devrelerde ortaya gelecek normal akışın toprağa aktarılması olayıdır. Nötr ise devrenin tamamlanması ve dengesiz akım için bir dönüş yoludur. Nötr, devrenin çalışması için gerekli iken topraklama güvenlik için önemlidir. Şimdi ise topraklama ve nötr daha iyi anlamak için evimizde bulunan topraklı prizleri göz önüne getirelim. Bu prizler genellikle üç uçlu yani üç adet kablo bağlantısı vardır.

Topraklama

AC ve DC devrelerde farklı türlerde kullanılsa da biz sizlere evlerde kullanılan yani AC devrelerdeki mantığını aktaralım. AC devrelerde meydana gelen dalgalanma kaynaklı arızaları önlemek ve insan güvenliğini sağlamak için elektrikli cihazların metal yüzeylerinin toprağa bağlanarak ekstra yüklerin toprağa aktarılması olayıdır.

Nötr

AC devrelerde akım için bir dönüş yolu olarak görev görür. Nötr tel akım taşımaz ve nötr kablosuz devreler eksiktir. Nötr, tel kesiti kesinlikle faz kesiti ile aynı olmalı yani kablo kesitleri aynı kullanılmalıdır.

Şimdi ise sizlere topraklama ve nötr faydalarından ve farklarından kısaca bahsederek kafamızdaki soruları cevaplayıp konu bitirmek isterim.

Nötr her zaman akım taşır toprak ise gerekli durumlarda fazla akımı toprağa iletir. Topraklama noktası ve dönüş yolu sağlar. Topraklama aşırı yüklere karşı sizi korur.

Nötr devrede bir referans noktasıdır ve sıfır potansiyeli vardır bu ise şu anlama gelir; Nötr tel sıfır Volt’ taysa, canlı tel 220 voltta olacaktır.

Nötr, toprağa göre 0 volttur. Bu, toprakla aynı voltaja sahip olduğu anlamına gelir. Gerçekte Nötr’ün herhangi bir voltajı yoktur. Karşılaştırma amacıyla kullanabilmemiz için 0 volt olduğunu varsayıyoruz. Nötr ve toprak kesinlikle karıştırılmamalıdır.

Eğer Nötr yerine toprak bağlanırsa devre çalışır ama topraklama iyi olmaması durumunda dengesizlik oluşur ve tavsiye edilmez. Burada dengeli yüz ve dengesiz yük söz konusu olduğu için kısaca açıklayalım; dengeli yükler üç fazlı yüklerdir. Tüm fazlar arasında eşit olarak bölündüğü yüklerdir. Dengesiz yükler ise farklı faz grupları olan yüklerdir. Dengesiz yüklerde ısınma ve enerji sarfiyatı fazla olur.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli