630 bin Şirket, Elektriği %20 Pahalı Kullanıyor

Sıradaki içerik:

630 bin Şirket, Elektriği %20 Pahalı Kullanıyor

e
sv

Termostat Nedir?

24 Ekim 2020 09:04

Termostatlar sıcaklık kontrol sistemlerinde kullanılan anahtarlama elemanlarıdır. Ana görevi sıcaklığın istenilen aralıkta tutulmasını sağlamaktır. Günlük hayatta kullandığımız birçok elektrikli alette termostat bulunmaktadır. Örneğin; buzdolapları, su ısıtıcıları, klima santralleri gibi evde kullanılan araçlarda sıcaklık ayarı için kullanılır.

Termostatlar iç yapısına göre elektronik, elektromekanik ve mekanik olmak üzere üçe ayrılır. Termostatlar değer olarak ise ayarlı ve sabit değerli olarak iki grupta incelenir.

Elektronik termostatlar sıcaklığı içinde bulunan elektronik devreler aracılığı ile algılayarak anahtarlama yaparlar.

Elektronik termostatlar belirlenen değer aralığını analog olarak okur kendi içerisinde dijital değerlere çevirerek işlem yaparlar. Maddenin özündeki özellikler değerler ile değerlendirme yapılır.

Sabit değerli termostatlar üretim esnasında belirlenen sıcaklık değerine göre kontaklarının açık ya da kapalı hale getirir. Yukarıda saydığımız termostat çeşitlerinin kullanım alanlarına göre örnekler:

• Klimalarda kullanılan sıcaklık ayar termostatı elektronik termostat

• Evimizdeki belirli bir yerin sıcaklığını ayarlamak için ise değişik türde termostatlar kullanılır bunlar dijital termostatlar olarak adlandırılır.

• Mekanik termostatlar ise genellikle su ısıtıcılarında kullanılır bunun nedeni ise mekanik termostatın ısınması ile kontaklarını açılır.

Isı Ayarlamalı Termostat

Sabit Termostat

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli