PlayStation 5 ve Xbox Series X

Sıradaki içerik:

PlayStation 5 ve Xbox Series X

e
sv

1.000 Kilometre Menzilli Elektrikli Araba Vision EQXX

12 Ocak 2022 15:37

Alman otomobil devi, Mercedes-Benz tek bir şarjla 1.000 kilometre yolu gidecek elektrikli otomobil geliştirdiğini duyurdu.

Şimdilik, EQXX’nin somut üretim planı yok sadece konsept araç. Rakipleri, Lucid Air 836km ve Tesla Model S Long Range Plus 675km mesafeler gidebiliyor.

Sportif amaçları ve şık, fütüristik tasarımı ile Vision EQXX, muhtemelen Porsche Taycan, Audi E-tron GT ve Tesla Roadster gibi diğer lüks elektrikli araçlar ile rekabet edecek.

Mercedes-Benz, menzil tahminlerini gerçek hayattaki trafik koşullarını almıyor. Gerçek şartları simülasyon ederek araçın 100 kilometrede 10 kWh veya kWh başına 9,6km fazla enerji tüketeceğini iddia ediyor. Akaryakıt tüketimi ile karşılaştırıldığında ise 380km’de 3,7 litre tükettiği ortaya çıkıyor. Yaklaşık olarak 100km’de 1 litre akaryakıta eş değer elektrik harcıyor.  

Daha iyi anlamamız için ise 10kWh’nin bir çamaşır kurutma makinesi veya klima ünitesini üç saat kullanmaya eşdeğer olduğunu söylüyor.

Bu kadar az enerji tüketmemizi sağlayan teknoloji nedir? Mercedes-Benz EQXX’nin geliştirilmiş aerodinamik ve pil verimlilik ile bu soruya cevap veriyor. Geliştirilmiş pil ile daha az pil kullanmayı ve araçın hafifliğinin burada etkin rol oynuyor. Ayrıca, Mercedes, 140 km/s rüzgar tüneli testinde 0.17’lik bir sürtünme katsayısı olduğunu söyledi.

Bu kadar verimli olmasının diğer bir sırrı ise güneş enerjisinden faydalanması olsa gerek. Vision EQXX, üzerine monte edilen 117 güneş paneli menzilin artmasında yardımcı oluyor. Vision EQXX, verimli bir güneş olduğunda günlük 25km kadar menzil arttırdığını iddia ediyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli