Tost Makinesi Tamiri Nasıl Yapılır?

Sıradaki içerik:

Tost Makinesi Tamiri Nasıl Yapılır?

e
sv

Tek Fazlı Sigorta Kutusu Montajı Nasıl Yapılır?

4717 okunma — 16 Mart 2020 17:38

Tek Fazlı kablo tesisatı, konut binalarında en yaygın kullanılan tesisat tekniğidir. Tek fazlı beslemede (İngiltere ve AB’de 230V , ABD ve Kanada’da 120V Türkiye’de ise 220V’tur. Şebeke kablosundan enerji ölçülürse gelen 2 kablonun biri faz(Canlı) ve diğeri Nötr)  olmak üzere iki adet kablo vardır. Tek fazlı dağıtım panosuna nasıl bağlanacağını ve ardından tek fazlı Yüklerin tek fazlı kablo dağıtımına nasıl bağlanacağını göstereceğiz. Sigorta kutuları sayesinden enerji ayırma işlemi yapılarak daha güvenli bir dağıtım sağlanır.

Gerekli Malzemeler

 1. Multimetre(avometre)
 2. C tip faz nötr sigortası
 3. Bir Kutuplu parafudur
 4. Kaçak akım rölesi
 5. Sigortalar
 6. Sigorta kutusu
 7. Kablolar
 8. Dağıtım Klemensi
 9. Klemens tornavidası
 10. Yan keski ve pense

Tek Fazlı Ana Dağıtım Panosunu Kablolama

Bir evin odalarına elektrik kaynağından dağıtım yapmak için tek fazlı bir sigorata kutusu kurmak gerekir.

 • Duruma göre sıva altı ve üstü kutu seçilir
 • Elektrik şebekesinden gelen faz ve nötr ( L ve N ) kablolarını ölçerek bağlayın..
 • Faz ve nötr C tip faz nötr sigortasına bağlanır.
 • Parafudur bağlantısında üç adet kablo bağlantısı vardır; faz, nötr ve toprak bu bağlantılar uygun şekilde yapılır.
 • Parafudur bağlantısı yapıldıktan sonra kaçak akım rölesi bağlantısı yapılır. Kaçak akım ile ilgili daha fazla biligi için http://tekfaz.com/kacak-akim-nedir/ bağlantıyı tıklaya bilirsiniz.
 • Kaçak akımdan sonra sigorta bağlantısına geçilir. Sigortalar sayesinde faz ucu kontrol edilir.

Renk kodlaması yaparken; kırmızı canlı uç(faz), nötr mavi ve toprak sarı,yeşil renkte olan kablolarda yapılmalıdır. Bu kodlama daha sonra oluşacak arızaların tamirinde bize yardımcı olacaktır. Kablo seçimi yaparken ise standartlara dikkat etmeli ve maliyetten kaçınmamalıdır. Can ve mal güvenliğimiz için bu konuya dikkat etmelidir. Sigorta seçimi yaparken ise güce göre seçim yapılmalıdır. Ayrıca, kabloda daha fazla akan akım nedeniyle, voltaj düşüşü yaşanır ve cihazlar uygun ve nominal voltajı alamayabilir, bu nedenle düzgün çalışmayabilirler.

Sigortalar sayesinde sortilere ve linyelere dağıtılan enerji kontrol edilir konuma gelir. Bu anlatılanları yapmak için yeterli bilgiye sahip değilseniz yetkili elektrikçi çağırmalısınız.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
 • Melih 2 sene önce
 • çok başarılı bir yazı olmuş gercekten çok başarılı yapamayanlar için teknik ekibimiz mevcutturhttps://www.zmtelektrik.com/umraniye-elektrikci/

avatar