TV Nasıl Monte Edilir?

Sıradaki içerik:

TV Nasıl Monte Edilir?

e
sv

Splitter İle Diseqc Arasındaki Fark Nedir?

17 Mayıs 2020 02:55

Birçok kişi bu iki TV aparatını karıştırır yada ikisinin de aynı şey olduğunu düşünür. Bunu düşünmesi normal çünkü bu iki elektronik cihazda LNB’ler ve uydu alıcı (receiverlerde) kullanılır ve şekil olarak aynıdır.

Diseqc

Diseqc, televizyon şirketi ve uydu operatörü Eutelsat şirketi tarafından geliştiridi. Bu teknoloji Şubat 1998 tarihinde standart hâline getirildi. İngilizce olarak Digital Satellite Equipment Control manası ile bilinmekte, Türkçeye ise sayısal uydu ekipman denetimi olarak çevrilmektedir.

Diseqc tek bir kablo ile birden çok uydu verileri (uydu sinyalini) aktarmak için geliştirilmiş anahtarlama elemanıdır. Yani evimizde kullandığımız TV yada uydu alıcısının 1 adet koaksiyel kablo girişi vardır. Eğer biz 1 den fazla LNB veya çanak bağlamak istiyorsak bu işlemi yapmak için diseqc kullanmalıyız. LNB’ler hakkında daha fazla bilgi için LNB (Düşük Gürültü Blok Dönüştürücü)Nedir?

Diseqcler nasıl bağlanır? Satın aldığımız diseqc türüne göre çanaktan gelen LNB’ler LN1 LNB2…. Ucuna bağlanır sonrasında ise Receiver (uydu alıcısına) ucundan uydu alıcısına (receiver) koaksiyel kablo ile iletilir. Aşağıdaki şekilde olduğu gibi. Sekizden fazla olan yerlerde ise bu işlemi multiswichler yapar. Multiswitch Nedir?

Sadece bağlantı yapmak yeterli olmaz hangi LNB girişine girilmiş ise uydu alıcı (receiver) ona göre ayarlanmalıdır.

Splitter

Tek LNB, sinyalini iki veya daha fazla cihaza gönderilmesi gerekiyorsa kablo sinyalini bölmek için kullanılan elektronik cihazdır. En önemli nokta ise ADLS splitter ile karıştırmamak lazım. Splitterler bazen yetersiz kalabilir bunun için ise yapılması gereken multiswich almaktır.

Splitter nasıl bağlanır? Splitter ise bir adet çanak bağlantısını türüne göre den fazla recevier iletir. Aşağıdaki resimde olduğu gibi.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli