SMD Dirençlerin Değeri Nasıl Bulunur?

Sıradaki içerik:

SMD Dirençlerin Değeri Nasıl Bulunur?

e
sv

SMA Konnektör Nedir?

30 Aralık 2021 15:02

SMA koaksiyel RF konektörü ilk olarak 1960’larda Bendix Scintilla Corporation ve Omni-Spectra Corporation tarafından tasarlanmıştır. SMA konnektör koaksiyel kablo konnektörü olup, Sub- Miniature- A kelimelerinin baş harfleri ile temsil edilir.

SMA konektörü, elektronik devrelerde güvenilir bağlantı sağlamak için vidalı sabitlemesi olan, RF ve mikrodalga konektörüdür. SMA konektörü, erkek, dişi, düz, dik açılı v.b. şekillerde üretilmektedir. SMA konektörleri, ev tipi uydu TV ve diğer benzer uygulamalar için kullanılan standart ev konektörlerine çok benzer yapıdadır. Fakat F tipi koaksiyel konektörler 75ohm empedansa sahiptir ve çapları farklıdır.

Koaksiyel bağlantıların gerekli olduğu birçok uygulama bulur. Genellikle kartlar arasında RF bağlantısı sağlamak, filtreler, zayıflatıcılar, karıştırıcılar ve osilatörler dâhil olmak üzere birçok mikrodalga bileşeni SMA konektörlerini kullanır. Elektronik sitemlerde 18GHZ ve daha yüksek frekanslarda kullanılır. RF, sistemlerinde çalışma frekansının mikrodalga bölgesine yayılmaması için SMA konnektörü kullanımı yaygınlaşmıştır. Merkez bağlantısı için kullanılan SMA konnektörleri dezavantajı ise bağlantının fazla noktada yapılamamasıdır.

Performans ürünü olan SMA konnektörleri sabit 50 ohm empedansa sahiptir. SMA konektörleri orijinal olarak 18 GHz’e kadar çalışmak üzere tasarlanmıştır. Ancak bazı versiyonlar daha düşük ve yüksek frekanslarda çalışmaktadır. (12.4, 24 ve 26.5 GHz) Farklı performans sınıfı mevcuttur. Kullanılacak konektör özelliklerini dikkatlice kontrol etmek her zaman en iyisidir.

SMA konnektörlerin güç derecesi bazı uygulamalarda önemlidir. SMA güç derecesi yeteneklerini belirleyen parametreler, yüksek akım geçirme ve ısı artışını ideal seviyede tutmaktır. SMA konektörlerinin güç kullanımına ilişkin rakamlar, üreticiler arasında büyük farklılıklar gösterir, ancak bazı rakamlar, söyledir; 1GHz’de 500 watt’ı, 10 GHz’de 200 watt’ı gösterir.

SMA Konnektör Mekanik Detayları


 
PARAMETREŞARTNAME
Kablo türükoaksiyel
İç direnç50Ω
güvenlikVida dişi 1/4-36 diş
Maksimum çalışma frekansı aralığıGenellikle 0 – 18 GHz, ancak bazı üreticiler 24 GHz veya 26.5 GHz’e kadar olduğunu iddia ediyor
sıkma yöntemiErkek konnektörde 8 mm altıgen somun
Sıkma torkuTipik olarak pirinç için 3 – 5 in·lbf (0,3 – 0,6 N·m) ve paslanmaz çelik konektörler için 7-10 in·lbf (0,8 – 1,1 N·m)
Tasarım ömrü500 çiftleşme döngüsü, ancak çiftleşme yüzeylerini temiz tutmak için özen gösterilmesi gerekiyor.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli