Kapı Zili Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Sıradaki içerik:

Kapı Zili Bağlantısı Nasıl Yapılır?

e
sv

Sigorta(Şalter) Nasıl Değiştirilir?

4695 okunma — 28 Nisan 2020 14:29

Halk dilin de şalter olarak bilinen, teknik olarak ise “şalter, w otomat ve elektrik sigortası” gibi değişik isimlerle anılan evimizdeki elektriğin güvenliğinden sorumlu bu devre elemanının neden yandığını sizler ile paylaşmıştık. Elektrik Sigortası Neden Yanar?

Bu yazımızda ise yanan, bozulan ve akım değerini yükseltmek için değiştirmek zorunda olduğumuz şalterleri nasıl değişeceğini sizlerle paylaşacağım.

İş sağlığı ve güvenliği acısından da önemli bir konu olan şalterler, güvenlik için kapalı bir tablo içerisine yerleştirilir. AC ve DC devrelerde akımın kontrolü sağlarlar. Söz konusu akım ve elektrik olunca bazı önlemler almak gerekir. Gerilim altındaki kısımlara dokunmamak ve zarar görmemek için ise izoleli aletler kullanılırken patlama ve yanma riskine karşı ise sperlik kullanılır.

Neden sigorta(şalter) değişiriz

Bu soruya kısaca cevap verecek olursak; görevini yapmakta yetersiz olan ve işlevini yerine getiremeyen sigortaların değişmesi gerekir. Peki biz bunu nasıl anlarız? Bunu anlamanın çok basit yöntemleri vardır. Sigorta kutusunu açtığımızda karşımıza bir dizi sigorta çıkar. Burada;

  • Sigortanın(şalterin) klemensinin yandığını gördüğümüzde. Aşağıdaki şekilde olduğu gibi.
  • Sigortada fiziksel olarak bir yanma olmayıp sigorta açık iken girişinden çıkışına elektrik akımı geçirmemesi. Bu durumu bir kontrol kalemi ile test edebiliriz.
  • Sigortaya bağlı alıcılar çalışmaz iken sigortanın kendiliğinden atması.
  • Sigortaya bağlı elektrikli cihazların bazılarının değişmesi yada yeni bir cihaz bağlanması durumunda sigortanın(şalterin) yetersiz kalması durumunda sigortaları değişebiliriz.

Sigorta(Şalter) Nasıl Seçilir

Elektrik tesislerinde ve evimizde son derece önemli olan bu konu nedense hiç dikkat edilmeden kafamıza göre değerler ile yapılmaktadır.

Akımın yükselmesi ile devreyi açarak koruma sağlayan bu cihazın çeşitli türleri vardır. Sigortalar B, C ve D tipi olmak üzere üç grupta incelenir.

  • B tipi otomatik sigortalar konutlarda kullanılır.
  • C tipi otomatik sigortalar hem konutlarda hemde konutlarda yüksek akım çekecek motor gibi devre elemanlarını korumak için kullanılır.
  • D tipi sigortalar ise yalnızca endüstriyel alanlarda kullanılmaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi duruma göre, B veya C tipi sigortaları(şalterleri) seçmeliyiz. Sigortaları konumlandırırken ise büyükten küçüğe doğru konumlandırmalıyız ki arıza durumunda lokal olarak müdahale edilsin diğer bölümleri etkilemesin.

İletkenin çekeceği akım ve hattan çekilen akım hesabı yapılarak sigorta seçilmelidir. Aksi durumda kablolar yangın çıkarabilir.

Sigorta(Şalter) Değiştirme Aşamaları

1.Elektrik Enerjisini Kesmek

Hayati derecede önem taşıyan bu durum için yukarıda bahsettiğimiz iş sağlığı ve güvenliği için devredeki enerjiyi kesip sonra izoleli malzemeler ile işe başlamak.

2. İletkenlerin Klemensten Sökülmesi

İletkenler izoleli bir tornavida yardımı ile sökülür ve iletkenler sigortanın klemensinden ayrılır.

3. Raydan sökme

Panoya sabitlemek için panoya tutturulan raya mekanik olarak geçmekte (her firmanın çeşitli sabitleme yöntemleri vardır) olan sigortalar(şalterler) pinimi çekilerek raydan sökülür.

4. Yeni Sigortanın Raya Montajı ve Kablo Bağlantısı

Yukarında bahsettiğimiz gibi uygun değerlere sahip seçilen sigorta(şalter) pimi çekilerek raya oturtulur ve sağlamlığı test edilir. Kablolar yanmış veya deforme olmuş ise uçları uygun şekilde açılarak klemense montajı yapılır. Klemense sabitlenen kablolar kesinlikle kontrol edilmeli en çok hata burada yapılıyor ve belirli bir zaman sonra arıza tekrarlıyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
avatar