Çamaşır Makinesi Arızaları

Sıradaki içerik:

Çamaşır Makinesi Arızaları

e
sv

Saç Kurutma Makinesi Tamiri Nasıl Yapılır?

01 Nisan 2020 00:32

Saç kurutma makinesi neredeyse her evde kullanılan elektronik cihazdır. Bu cihaz, adından da anlaşılacağı gibi, duş ve yıkanmadan sonra saçları kurutmak veya şekillendirmek için kullanılır. Hem erkekler hem de kadınlar için şimdiye kadar en çok kullanılan cihazlar arasındadır.  Ancak saç kurutma makineniz, çeşitli problemler veya arızalar yapabilir. Aşağıda, bilmeniz gereken saç kurutma makineleri ile ilgili yaygın sorunların bir listesi oluşturduk.

Saç Kurutma Makinesi Fan Arızaları

Nem ve saç: Öncelikle değinmek istediğim konu şu banyolar nemli yerlerdir. Saç kurutma makineleri ne kadar kurutmak için kullanılsalar da çalışması durup nemli ortamlara bırakıldıklarında elektrik ve elektronik kısımları zaman içerisinde zarar görüler. Kısaca nem bu cihazların düşmanıdır.

Saç kurutma makinelerinde bulunan fan hava sirkülasyonu sağlar. Bu hava saç gibi küçük boyuta ki şeyleri de içine çekerek zarar görmesine neden olabilir. Bu konuya dikkat edilmelidir.

Bu durumda saç kurutma makinesi orta sertlikte bir fırça ile temizlenmeli ve cihaz VD40 sprey kontaklara sıkılmalıdır.

Saç Kurutma Makinesi Anahtar İlgili Arızalar

Saç kurutma makinelerinde en sık karşılaşılan sorunlardan biri de anahtarlama elemanlarıdır. Makine çalışmıyor veya kademeli olarak ısı ayarlanmıyorsa; Bazı saç kurutma makinelerinde sadece ve açma ve kapama düğmesi bulunurken, bazılarında ısı ve hız kontrolü gibi farklı işlevler için farklı anahtarlar bulunabilir. Bunların kontrolü ise şöyle yapılmalıdır.

Adım 1: Saç kurutma makinesini fişten çekin ve plastik muhafazayı dikkatlice söküp çıkarın. Vidalar genellikle motor ve anahtar etrafında olacaktır.

Adım 2: Anahtarlar, elektrik kablosu ile fan motoru ve termostatı arasındadır. Anahtarı çıkartın ve ayırın.

Adım 3: Multimetre kullanarak, anahtarın olması gerektiği gibi çalıştığından emin olun. Yani, bir açma / kapama anahtarı KAPALI konumda bir açık devre ve AÇIK konumunda bir kapalı devre gösterir.

Termostat İle İlgili Arızalar

Termostat sorunu, saç kurutma makinesinde karşılaşılabilecek yaygın bir sorundur makinenin çalışmasına engeldir. Termostat temel olarak saç kurutma makinesinin çok ısınması durumunda saç kurutma makinesini kapatır ve korumaya alır. Sık sık bu olay meydana geliyorsa multimetre ile kontrol edilmelidir. Kontrol şu şekilde yapılır çakmak ile ısıtılınca devre açık devre olmalıdır.

Rezistans Arızaları

Bir saç kurutma makinesindeki rezistans, iletken olmayan bir çerçevenin etrafına sarılmış yüksek dirençli bir teldir. Elektrik akımı uygulandığında, eleman ısınır. Yani saç kurutma makinesi ısıtmıyor veya yeterli ısı vermiyorsa;

Adım 1: Saç kurutma makinesinin muhafazasını ve eleman koruyucusunu çıkarın.

Adım 2: Rezistans’a giden iki kabloyu bulun. Kabloları ve eleman bobinlerini gözle görülür herhangi bir kırılma veya kalıntı olup olmadığını gözle kontrol edin.

Adım 3: Multimetre ile ölçüm yapıldığında iki elektrot teli arasındaki devre kapalı olmalıdır.

Adım 4: Termal kesme düzgün çalışıyorsa, ısıtma elemanını tam bir yedek parça ile değiştirin.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli