Pilin Çalışma Prensibi

Sıradaki içerik:

Pilin Çalışma Prensibi

e
sv

Rüyaları Kayıt Etmek Artık Mümkün Olacak mı?

508 okunma — 26 Nisan 2021 19:03

Benimizde değişik frekansta elektrik aktiviteleri gerçekleşir. Bu aktiviteler ise nöron adı verilen beyin hücrelerinin içinde gerçekleşir. Bunu inceleyen bilime ise nörobilim denir. Kısaca nörobilimi ve sinir bilimi tanıtarak devam etmek istiyorum.

Nörobilim Tanımı

Nörobilim, beynin davranışını ve işlevini etkileyen kimyasal, biyolojik ve anatomik süreçlerin incelenmesidir. 

Teorik analiz yapma sürecini gösteren Sinirbilim Şeması.

Sinirbilim nedir?

Nörobilim, sinir sistemi ve sinirlerin davranışları nasıl etkilediğini inceler.  Sinir bilimi olarak da adlandırılan nörobilim, sinir sisteminin hem sağlıklı bireylerde hem de sağlıksız (beyin, psikiyatri veya nörogelişimsel bozuklukları olan bireylerde) nasıl işlediğini, olgunlaştığını ve koruduğunu anlamaya çalışır.  

EEG nedir?

EEG ise tüm bu yukarıda bahsetmiş olduğum durumları insan gözü ile izlenip değerlendirme yapılması için gerçekleştirilmiş bir teknolojidir. EGG testi, beynin elektriksel aktivitesini değerlendirir. EEG taramaları, kafa derinize EEG sensörleri (EEG elektrotları olarak da adlandırılan küçük metal diskler) yerleştirilerek yapılır. Bu elektrotlar beyninizdeki elektriksel işleyişi alır ve kaydeder. Toplanan EEG sinyalleri güçlendirilir, sayısallaştırılır ve ardından bizim göreceğimiz şekilde bilgisayara veya mobil cihaza gönderilir.

Eskiden bu işlemi yapmak için hastanelere gitmemiz gerekiyordu artık EMOTIV Insight, her zaman, her yerde temiz ve sağlam sinyaller üretmek için tamamen optimize edilmiş gelişmiş elektroniklere ve teknolojiye sahiptir. Fakat bu cihaz tıbbi cihaz olarak satılmamaktadır.

Emotiv Insight beyin giyim kulaklık
EMOTIV

EMOTIV Insight Brainwear Bizlere Neler Sunuyor

Zihinsel komutlar: nötr + eğitim profili başına 4 adede kadar önceden eğitilmiş öğe kayıt taklit ediyor.

Performans ölçümleri:  Heyecan, Katılım, Rahatlama, İlgi, Stres, Odaklanma gibi ifadeleri algılıyor.

Yüz İfadeleri: Basit yüz ifadeleri olan göz kırpma gülme kaş çatma gibi olayları algılıyor.

EMOTIV’in kablosuz EEG Brainwear® ve makine öğrenme algoritmaları stresi, odaklamayı ve daha fazlasını değerlendirir.  Kullanımı kolay yazılımı ile beyin verilerini izler, analiz eder, görselleştirin ve bize sunar. Ürünü kurumsal, araştırmacı ve geliştirici olarak kullanabilirsiniz.

Cihaz yukarıda bahsettiğim eylemleri yapıyor gelecekte ise rüyalarımızı kayıt etme imkanının olabileceğini düşünüyorum.

Kaynakça; https://www.emotiv.com/

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli