Full HD ve Ultra HD Arasındaki Fark Nedir?

Sıradaki içerik:

Full HD ve Ultra HD Arasındaki Fark Nedir?

e
sv

Rölelerin Sağlamlık Testi Nasıl Yapılır?

12 Kasım 2020 10:23

Bu yazımızda sizlere rölelerin sağlamlık testi nasıl yapılır? Konusunu detaylıca anlatmak istiyorum. Röleler elektronik ve elektrikli cihazların içerisinde bulunan, AC, DC çeşitleri vardır. Röleler küçük akım değerleri ile büyük akımları kontrol etmeye yarayan mekanik parçalardır.

Rölelerin İç Yapısı

Açık mı yoksa kapalı mı?
Açık ve kapalı terimi genellikle elektrik devrelerini tanımlamak için kullanılır. Ama tam olarak ne anlama geliyor? Akımın akıp akamayacağını ifade eder.
Aşağıdaki şekilerde bunu ifade edilmiştir.

İlk olarak, rölelerin nasıl çalıştığını bilmek önemlidir. Röleler, elektrik akışını kapatmak ve açmak için dahili bir elektromıknatısa sahiptir. Burada elektromıknatıs kullanılmasının amacı ise yüksek amperli elektrik akışını doğrudan bir anahtar üzerinden yönlendirmeyerek, anahtarların ömrünün uzatılmasına yardımcı olmaktır. Yüksek akımlar, zamanla temas noktalarını yakabilir. Bunun yerine rölenin içinde bulunan düşük akım ve yüksek akım kontaklarını kullanarak uzun ömürlü kullanım sunmayı amaçlar. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere kontakla açıktır.

Anahtardan (rölenin sol tarafından) akım akışı olmadığında, sağ taraftaki ana güç devresi “açık” kalır. Buradan voltaj akmaz. Anahtar etkinleştirildiğinde yani (kapalı konuma) geldiğinde, voltaj rölenin sol tarafından akar ve elektromıknatısın sağdaki güç devresini “kapatmasına” neden olur. Böylece voltaj akışı başlamış olur.

Genelde röleler, dört bağlantı piminin her birini tanımlayan standart numaralara sahiptir ve bu numaralar, pimlerin yanındaki röle gövdesine basılarak veya kabartılacak şekilde olur.

85 ve 86 numaralı pinler, rölenin kontrol tarafındadır. Anahtardan gelen güç, pim 85’teki röleye ve pim 86’dan şasi topraklamasına akar ve rölenin elektromıknatısını etkinleştiren tam bir devre oluşturur. Mıknatıs, 87 ve 30 pinleri arasında çalışan röle içindeki ikinci bağımsız devreyi kapatır.

Pin 87, bataryadan gelen yüksek amper akımının röleye girdiği yerdir. Pim 30, elektromıknatısa enerji verildiğinde ve devre kapandığında akım akışı başlar.

Sağlamlık Kontrolü Nasıl Yapılır?

Bir röleyi kontrol etmek için gereken tek araç bir multimetredir. DC voltajını ölçecek şekilde ayarlanmış ve kabindeki anahtar etkinleştirildiğinde, önce rölenin takıldığı sigorta kutusunda 85 konumunda 12 volt olup olmadığını kontrol edin. Elektrik akımı kontrol ucuna geliyor mu? gelmiyorsa akımı bu kontrol uçuna getirin.

85 konumunda voltaj olduğunu onayladıktan sonra, multimetreyi süreklilik(kısadevre) moduna ayarlayın ve 86 yuvasının iyi bir toprak bağlantısına sahip olup olmadığını kontrol edin. (Devre tamamlanıyor mu?)

Rölenin bu tarafından voltaj geçebiliyorsa, 87 bağlantı noktasına gidin ve orada akü voltajı olup olmadığını belirleyin. 

Multimetrenin süreklilik işlevini bir kez daha kullanarak, röleden bileşene iyi bir bağlantı olmasını sağlamak mümkündür. Bir ucu 30 terminaline ve diğerini komponent pozitif voltaj bağlantı noktasına yerleştirin.  Her şey doğru bir şekilde kontrol edilirse ve role çalışmıyorsa röle muhtemelen arızalıdır.

Emin olmak için bunu iki kez kontrol etmek mümkündür. Basitçe bir çatal pim veya tel parçası alın ve rölenin 87 ve 30 bağlantı noktaları arasını kısa devre yapın röle çalışmaya başlayacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli