Elektrik Panosu Nedir? Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Sıradaki içerik:

Elektrik Panosu Nedir? Bağlantısı Nasıl Yapılır?

e
sv

Rezistif ve Kapasitif Ekran Arasındaki Farklar

657 okunma — 05 Ocak 2023 09:39

Dokunmatik ekranlar ilk bakışta aynı gibi görünsede kullanılan teknoloji bakımından birbirinden ayrılmaktadır. Dokunmatik ekranlarda kullanılan en yaygın ekran teknolojisi kapasitif ve  rezistif ekranlardır. Bu yazımızda kapasitf ve rezistif ekran teknolojilerini inceleyip aralarındaki farklara değineceğiz.

  • Rezistif (Dirençli) Ekran:

Rezistif ekran, endüstriyel elektronikte kullanılan en yaygın dokunmatik ekranlardandır. Bunun en önemli nedeni maliyetinin düşük olması ve zorlu ortam şartlarına daha dayanıklı olmasıdır.

Adından da anlaşılacağı üzere rezistif ekran, direnç ilkesine göre çalışır. Bu ekranlarda çok ince iki malzeme katmanı bulunur ve bu katmanlar  ince bir boşluk veya hava ile ayrılır. Üst katman tipik olarak bir çeşit şeffaf poli-karbonat malzemeden, alt katman ise sert bir malzemeden yapılır. Bu malzemeler bir PET film veya cam olabilir.

Rezistif ekranların üst ve alt katmanları, indiyum kalay oksit (ITO) gibi iletkenlerle kaplıdır. Bu iletkenler birbirine bakacak şekilde yerleştirilmiştir. Ekrana dokunulmadığında bu iletkenlerin birbirine temas etmemesi için ince bir boşluk bırakılır. Parmak veya kalemle ekrana baskı uygulandığında bu boşluk kapanır ve dirençte bir değişiklik (yani voltajda bir artış) oluşur. Katmanlardaki bu direnç değişimi sensörler tarafından algılanır ve işlemci bu direnç değişikliğinin koordinatlarını hesaplayarak dokunulan yerin konumunu belirler.

Rezistif Ekran Yapısı

Yukardaki şekilde bir rezistif ekranın yapısı görülmektedir. Burada;

1-Üst katmandaki poli-karbonat katman

2 ve 3- İndiyum kalay oksitten yapılmış iletken katmanlar

4-İletken katmanlar arasındaki boşluk

5-Cam veya PET filmden yapılan sert katman

6-Direnç değişimini algılayan sensörlerin yer aldığı katman

  • Kapasitif Ekran:

Kapasitif ekran, çalışmak için insan vücudunun doğal iletkenliğini kullanır. Bu ekranlar, bir cam üzerine kaplanmış şeffaf bir iletken malzemeden (genelde indiyum kalay oksit) yapılır.

Dokunmatik ekranın her bir köşesinde dört elektrot bulunur. Bu elektrotlar tüm iletken katman üzerinde bir  voltaj seviyesi oluştururlar. Bir insan parmağı (iletken olan) bu ekranın herhangi bir yerine temas ettiğinde, bu elektrotlar ile parmak arasında bir akım akışı başlar. Ekranın altına yerleştirilen sensörler voltajdaki değişimi algılar ve bu değişimin yerini tespit edebilir.

Kapasitif Ekran Yapısı

Bu iki ekranın sadece yapısal olarak farklılıkları yoktur. Şimdi gelin kapasitif ekran ile rezistif ekran arasındaki diğer farklara bir göz atalım.

-Kapasitif ekran dokunma hassasiyeti için kalibrasyon gerektirmezken, rezistif ekranda zaman zaman kalibrasyon yapmak gerekebilir.

-Kapasitif ekran birden fazla dokunma desteği (multi touch) sağlarken, rezistif ekranda böyle bir özellik yoktur.

-Rezistif ekranlarda dokunmanın algılanabilmesi için basınç gerektirdiği için iletken olmayan nesnelerle dokunulduğunda dokunmayı algılar, fakat kapasitif ekran algılıyamaz.

-Kapasitif ekran, rezistif ekrana göre daha dayanıklıdır.

-Maliyet açısından kapasitif ekran daha pahalı, rezistif ekran daha ucuzdur.

-Kapasitif ekran kimyasal temizleyicilere karşı dayanıklıyken, rezistif ekran dayanıklı değildir.

-Rezistif ekran daha kolay çizilir  veya hasar görürken, kapasitif ekran daha sağlamdır.

-Kapasitf ekran UV ışınlarına daha dayanıklıdır. Bu yüzden UV bozulmasına karşı koruması rezistif ekrana göre daha yüksektir.

-Dokunma haricinde ekranda yer alan nesnelere karşı rezistif ekran daha dayanıklıdır. Kapasitif ekran bunu bir dokunma gibi algılayabileceğinden daha dayanıksızdır.

-Rezistif ekranda birden fazla dokunma veya yanlış dokunma reddi yokken kapasitif ekranda mevcuttur. Bu durum iki parmak aynı anda ekrana dokunduğunda yanlış algılamalar yaratabilir.

-Rezistif ekranda dokunma için bir kuvvet gerektirirken, kapasitif ekran yakınlığı hissedebilir.

-Rezistif ekran kalın eldivenlerle dokunulduğunda algılama yapabilir fakat kapasitif ekran algılama yapamaz. Bu yüzden kapasitif ekran sadece ince eldivenlerle veya parmak ile çalışır.

-Rezistif ekranda kaydırma yapmak zorken, kapasitif ekranda kolaydır.

-Rezistif ekran zorlu ortam koşullarına (toz, nem, sıcaklık vs.) dayanıklıyken, kapasitif ekran bu koşullara dayanıksızdır.

-Rezistif ekran güneş ışığında az görünürken, kapasitif ekran daha iyi görünür.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli