e
sv

Otomatik Sigorta Üzerinde Yazanlar Ne Anlama Geliyor

8 okunma — 10 Temmuz 2021 17:07

Otomatik sigorta yada şalterler, evlerde ve endüstriyel alanda kullanılan elektriksel koruma cihazlarıdır. Bunun için üzerinde yazılan değerlerin bilinmesi ve dikkate alınması gerekir.

Satın almaya gittiğimizde elektrikçi tavsiyesi üzerine aldığımız şalterler hakkında teknik bilgi bilmeyiz. Bizlere önerilen marka ve değeri almakla yetinmek yerine şimdi ise ne aldığımızı bilmenin tam zamanın işte bunun için sizlere şalter üzerinde yazan değerlerin ne olduğunu kısaca anlatacağım.

Şalter almaya karar vermek çok basit gibi görünse de bazı kesimler gereksiz olduğunu düşünüyor. Satın almaya karar vererek doğru olanı yaptığınızı unutmayın. Şimdi gelin yukardaki görselde numaralı olarak verilenleri sırası ile anlatalım.

  1. Model Numarası: Tüm tanınmış üreticilerin her cihaz tipi için belirli bir kodu vardır. Herhangi bir servis şikayeti durumunda model numarasını belirtmeniz durumunda satıcı veya üretici ile iletişime geçmeniz çok kolay olacaktır.
  2. Şalter Akımı ve Eğri Değeri: Yukarda görülen değer C20’dir. İlk harf karakteristik eğrisini ifade eder. Elektrik Sigorta Tipleri yazısını okuyarak daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
  3. Çalışma Gerilimi: Üç fazda genellikle 400V veya 415 V’tur. Tek faz için 230V veya 240V’dir. Yapacağınız uygulamaya göre seçim yapınız.
  4. Şalterin Kesme Kapasitesi: Otomatik sigortanın kesme kapasitesi, arıza akımının güvenli bir şekilde giderilebilecek maksimum seviyesi olarak tanımlanır. Oluşabilecek arıza seviyenize göre kesme kapasitesini seçin. Kesme kapasitesi, olası arıza seviyesinden daha yüksek olmalıdır. Arıza seviyesinin kolayca hesaplanamadığı ev içi uygulamalar için, kolayca temin edilebilen standart 10kA kesme kapasitesinin kullanılması tavsiye edilir. Lütfen bu derecelendirmenin IS 60898 temelinde yapılan teste göre belirtildiğini unutmayın. IEC60947-2 için ise ayrıca belirtilmesi gerekir. Bu seçin direk olarak maliyeti etkiler
  5. Enerji Sınıfı: Otomatik sigorta normalde akım sınırlama özelliği ile çalışır. Enerji miktarına göre sınıf 1, sınıf 2 ve sınıf 3 olarak sınıflandırılır. Burada Sınıf 3, maksimum 1.5L joule/saniyeye izin veren en iyi otomatik sigortadır. Bu ise IS 60898’e göre test edilmektedir.
  6. Çalışma Sembolü: Bu her zaman iyi ve kaliteli ürünlerde basılan bir etikettir. Bu, otomatik sigortanın çalışma mekanizmasını gösterir.
  7. Durum Göstergesi: Çalışırken ON-Off göstergesini gösterir. ON durumu göstergesi olmayan bir otomatik sigorta satın almayın çünkü cihazın ON-OFF karışıklığı ile ciddi hasarlar meydana gelebilir.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli