e
sv

Osiloskop ve Multimetre Karşılaştırması

486 okunma — 31 Ekim 2020 10:45

Bir osiloskop ile dijital multimetre (DMM) arasındaki fark basitçe “resimlere karşı sayılar” olarak ifade edilir. Bir DMM (multimetrenin), bir sinyalin voltajı, akımı veya frekansı için sekiz haneye kadar çözünürlük (hassasiyet) okumasına olanak tanıyan, ayrık sinyallerin hassas ölçümlerini yapmak için bir araçtır. Çoğu DMM (multimetrenin)‘nin tek ekranı varken, daha gelişmiş modeller aynı anda birden fazla sinyal parametresini göstermek için çift ekrana sahip olabilir. Bu ekranlar tipik olarak yalnızca sayısal değerleri gösterir.

Öte yandan, bir DMM(multimetrenin), sinyal gücünü, dalga şeklini veya sinyalin anlık değerini ortaya çıkarmak için dalga formlarını görsel olarak gösteremez. Bir multimetre, bir sistemin çalışmasını tehlikeye atabilecek bir geçici veya harmonik sinyali ortaya çıkaracak şekilde donatılmamıştır. Gerilim ve yüksek frekansa karşı koruması mevcuttur. Elde taşınan DMM’ler tipik olarak 3,5 ila 4,5 basamaklı çözünürlüğe ve iyi doğruluğa sahiptir. Portatif ve hafiftirler, tipik olarak ön hat testleri ve genel amaçlı ölçümler için kullanılırlar. 

Bir osiloskop, bir DMM(multimetrenin)‘nin sayısal okumalarına zengin bilgi ekler. Bir dalganın sayısal değerlerini anlık olarak görüntülerken, genliği (voltajı) ve frekansı dahil dalganın şeklini de ortaya çıkarır. Bu tür görsel bilgilerle, bir sistem için tehdit oluşturabilecek geçici bir sinyal görüntülenebilir, ölçülebilir ve izole edilebilir. Bir osiloskop ayrıca sinyalde mevcut olabilecek distorsiyon ve gürültüyü grafik olarak gösterecektir.

İki izole girişli ve 60 MHz, 100 MHz veya 200 MHz bant genişliğine sahip bir osiloskop, otomasyon ve proses kontrolü gibi endüstriyel elektronik uygulamalar için bir seçimdir. Dört izole giriş kanalına ve 100 MHz veya 200 MHz bant genişliğine sahip bir osiloskop, üç fazlı güç elektroniğini ölçen endüstriyel makine uygulamaları veya birden fazla sinyali karşılaştıran ve karşılaştıran üç eksenli kontrol sistemleri için idealdir. Endüstriyel ağ uygulamaları için bazı osiloskoplar, ağ veri yolu sağlığını doğrulamak için endüstriyel ağ fiziksel katman analog ölçüm algoritmaları ekler.

Hem niceliksel hem de nitel ölçümler yapmak istiyorsanız bir osiloskopa ulaşın. Gerilim, akım, direnç ve diğer elektrik parametrelerinin yüksek hassasiyetli kontrollerini yapmak için bir DMM kullanın. Osiloskoplar, hattan veya pille çalıştırılabilir; büyük veya küçük olabilirler. Taşınabilirlik için pil gücü ve daha küçük boyut, genellikle sahada kullanım için gereklidir. Bazı osiloskoplarda yerleşik multimetreler bulunur.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli