Rüyaları Kayıt Etmek Artık Mümkün Olacak mı?

Sıradaki içerik:

Rüyaları Kayıt Etmek Artık Mümkün Olacak mı?

e
sv

OLED ve QLED Arasındaki Fark Nedir?

28 Nisan 2021 14:31

Günümüzün en iyi televizyonunu arıyorsanız, OLED ve QLED TV’lere sahip olmalısınız. Bu teknolojilerin isimleri benzer olsalar da aralarında farklar vardır. Ana farklılıkları aşağıda listeledim. Bu şekilde, önemli bulduğunuz özelliklere göre kolayca seçim yapabilirsiniz.

OLED ve QLED Kısaca Farklılıklar

OLEDQLED
En derin siyah seviyeleri ister misiniz?
Koyu ve açık görüntüler arasında en güçlü kontrastı ister misiniz?
En büyük renk hacmini ister misiniz?
En yüksek parlaklığı ister misiniz?
En geniş görüş açısını ister misiniz?
Mümkün olduğunca az düşünmek ister misiniz?
Yanma riski istemiyor musunuz?
OLED ve QLED Kısaca Farklılıklar

Siyah Değer ve Kontrast

TV’nin siyah değeri, TV’den hiçbir ışığın çıkmaması demektir. Bu durum kontrast üzerinde büyük etki gösterdiği gibi renkleri de etkiler. Ne kadar fazla siyah o kadar renkli görüntü ve kontrast anlamına geliyor desek yanlış olmaz.

OLED siyah değeri
Siyah Değer ve Kontrast

OLED’in Siyah Değeri ve Kontrastı

OLED teknolojisi renkleri ayrı ayrı üretir ve milyonlarca piksel içerir. Siyah bir görüntü üretileceği zaman piksel, tamamen söner. Sonuç olarak, net siyah görüntü elde ederiz. Bu, koyu ve açık görüntüler arasında güçlü bir kontrast sağlar. Yıldızlı bir gökyüzü sahnesinde açıkça görebilirsiniz. Yıldızlar pırıl pırıl parlarken gökyüzü zifiri karanlıktır. Diğer teknolojilerdeki gibi yıldızların etrafında hafif bir pus görmezsiniz. Tüm OLED TV’leri görüntüleyin

Siyah değer QLED

QLED’in Siyah Değeri ve Kontrastı

QLED ekranın arkasında, sahne başına yanan veya kararan küçük lambalar vardır. Lamba sayısı arttıkça, belirli yerlerde ekran daha belirgin olarak kararır. Siyah ekran açısından, QLED TV’ler OLED TV’lere yaklaşıyor. Örneğin, Samsung’un en üst modeli olan Q90R, yüzlerce lambadan oluşan tam dizi arka ışığa sahiptir. Bu teknik ekranı doğru bir şekilde karartsa da, OLED TV’nin pikselleri bunu biraz daha belirgin bir şekilde yapar.

Renk Hacmi ve Parlaklık

Renk hacmi, renk sayısının ve bir TV’nin görüntülediği maksimum parlaklığın bir kombinasyonudur. Özellikle HDR videoları izlerken, TV’nin yüksek renk hacmi üretmesi önemlidir. HDR görüntüsü yalnızca çok sayıda renk değil, aynı zamanda çok parlak renklerden oluşur. Parlaklık ve renk hacmi doğru orantılı olmalıdır.

Renk hacmi OLED
OLED’in Renk Hacmi ve Parlaklığı

OLED’in Renk Hacmi ve Parlaklığı

OLED TV, bir milyardan fazla renk üretir ve HDR desteğine sahiptir. QLED TV ile karşılaştırıldığında, OLED TV daha düşük bir parlaklık üretir. Bu, bazı renk tonlarının yoğunluğunu kaybeder. Ayrıca, aydınlatılmış bir odada renklerin daha az parlak göründüğünü unutmamak lazım. 

Renk hacmi QLED
QLED’in Renk Hacmi ve Parlaklığı

QLED’in Renk Hacmi ve Parlaklığı

Quantum Dot teknolojisi sayesinde, bir QLED TV her iki alanda da mükemmeldir. Bu teknik, ışığı renge dönüştüren minik nanokristallerden oluşur. Bu şekilde QLED TV’ler % 100 renk hacmi üretir. Bir çiçek tarlasındaki veya bir hayvanın kürkündeki her ince renk tonu böylece mükemmel bir şekilde yeniden üretilir. Yüksek parlaklık nedeniyle, parlak görüntüler aydınlık bir odada da net bir şekilde öne çıkar.

Görüş Açısı ve Yansıma

Çok sayıda insanla TV izlerken, izleme açısı önemli bir rol oynar. Bu özellik sayesinde görüntü kalitesi bozulmadan değiştirdiğiniz açı ile alakalıdır. Bazen özellikle yandan ve önden de rahatsız edici yansımalar görürsünüz. Ekranda güneş veya lamba parladığında, bir ayna efekti yaratılır. Bazı TV’ler buna diğerlerinden daha duyarlıdır.

OLED’in Görüş Açısı ve Yansıması

OLED TV’ler mükemmel izleme açılarıyla bilinir. TV’nin önüne çapraz olarak oturmaktan çekinmeyin, görüntü kalitesi aynı kalır. Renklerin ve parlaklığın değiştiğini yaklaşık 85 derecelik bir açıdan fark edersiniz. Ortalama OLED TV yansımalara karşı daha hassastır. Özellikle karanlık sahnelerde…

OLED görüş açısı

QLED’in Görüş Açısı ve Yansıması

OLED TV’lere kıyasla, QLED TV’ler daha az geniş açı sunarlar. Yaklaşık 55 derecelik bir açıdan renkler ve parlaklık bozulacaktır. Bunun avantajı, QLED TV’lerin yansımalardan daha az etkilenmesidir. Arka ışık ve ekrandaki özel katman yansımaları ortadan kaldırır. 

QLED görüş açısı

Sonuç

OLED QLED TV’ler kendi yöntemleriyle etkileyici görüntü kalitesi sunar. En koyu siyahı görmek istiyorsanız, OLED TV tam size göre. Yukarıda da değindiğim gibi her piksel ayrı ayrı kapatıldığı için, siyah ekran tamamen siyah ve nettir. Parlaklığı ve renk hacmini önemsiyorsanız QLED TV alın. Özellikle HDR videolar izlerken bu TV’lerle etkileyici bir renk yoğunluğunun keyfini çıkarabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli