Otomatik Sulama Sistemleri Hakkında Her Şey

Sıradaki içerik:

Otomatik Sulama Sistemleri Hakkında Her Şey

e
sv

Odanızı Soğutmanın 7 Yolu

23 Temmuz 2022 20:13

Mevsim gereği havalar bir hayli ısındı ve dışarıdaki sıcaklar evlerimizde yansıdı. Odalarımızdaki boğucu sıcaklık bizi perşan ediyor, buda uykusuz geceler anlamına geliyor. Odanızı hızlı bir şekilde soğutmanıza yardımcı olacak daha hızlı, daha ucuz soğutma çözümlerini sizlerle paylaşacağız.

1-Tavan Vantilatörünü Ters Çevirin

Tavan vantilatörünü kışın kullanıyorsanız, sağ yönlü olarak dönmesi gerekir. Soğuk aylarda saat yönünde uygulanan tavan vantilatörleri sıcak havayı daha iyi dağıtır. Yaz aylarında kaçınmak istediğiniz şeydir. Tavan vantilatörünü ürün talimatlarınızı kontrol edin ve saat yönünün tersine dönmesini sağlayın.

Bazı fanlar, uzaktan kumandada ile ters ayara getirilir. Bazıları ise yan tarafındaki bir düğmeyi çevirerek veya zinciri çekerek yön değiştirecektir.

2-Gün Boyunca Pencereleri Kapatın

Kimse mağara gibi bir odada yaşamak istemez. Doğal ışık kaynağımız olan pencereleri gerek olmadıkça kapatmayız. Aynı etkiyi pencerelere termal perdeler takarak da elde edebilirsiniz. Dışarıdan gelen güneş ışınlarına maruz kalmayın.

3-Havanın Nemini Alın

Klimalar odamızı soğuturken odanın nemini alır. Eğer klimanız yoksa evinizde kaliteli bir nem giderici kullanabilirsiniz.

Lütfen daha fazla bilgi için okuyun: Nem Alma Cihazı Nedir?

4- Pencerenizi Gece Açın

Güneş battıktan sonra, dışarıdaki sıcaklıklar genellikle içerideki sıcaklıklardan daha düşük olacaktır. Böyle bir durumda, pencerelerinizi açın.

5-Çapraz Esinti Oluşturun

Geceleri havayı kalitesi iyidir, ancak havayı hareket halinde tutmak daha da iyidir. Birbiriyle aynı hizada veya çapraz olarak yerleştirilmiş iki pencereniz varsa, ikisinin de açın. Pencerenin yakınına bir fan yerleştirerek havanın odanızda hareket etmesini kolaylaştırın. 

6-Kullanılmayan Odaları Kapatın

Kullanmadığınız odalar soğutmaya çalışmayın. Kullanılmayan yatak odalarının kapısını kapatarak veya banyo kapısını her zaman kapalı tutarak, bu ısıyı etkili bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Ancak, bir odayı kapatmadan önce perdeleri sıkıca kapatın ve hatta perdeleri çekin.

7-Akkor Işıkları Kapatın

Önemli miktarda ısı üreten akkor lambalar, LED lambalar ile değiştirin hem elektrik tasarrufu yaparken hemde ısı ile olan problemi çözersiniz.  Avrupada her tür akkor yasaklanmamıştır. Bizde ülkemizde bu uygulamanın olmasını istiyoruz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli