Nem Alma Cihazı Nedir?

Sıradaki içerik:

Nem Alma Cihazı Nedir?

e
sv

Oda Termostatı (Oda Kumandaları)

29 Ekim 2020 13:46

Bu yazımızda oda termostatını tanıtmayı ve tasarrufa etkisi var mı konusunu ele alacağız. Oda Termostatı (Oda Kumandaları) nedir? Oda termostatları kullanıcını ayarladığı sıcaklığı sabit tutmak için kombiyi optimum sürede çalışmasını sağlar. Bu sayede elektrik ve gazdan tasarruf sağlanır. Oda kumandaları(termostatları) kullanılmayan yerlerde ortam sıcaklığını ölçecek bir referans olmadığı için kombi gidiş ve geliş su sıcaklığını referans almaktadır.

Kombiler oda sıcaklığını takip edemediği odayı sürekli olarak ısıtmaya devam eder. Bunun sonucunda kombiler daha fazla çalışmakta ve yıpranmaktadır. Bu durum ise yakıt ve elektrik giderlerinin artmasına neden olmaktadır.

Termostatlar odaya etki eden dış etken sıcaklığını algılar ve sabitlenen sıcaklığa gelince kombinin çalışmasını durdurur. Bu sayede kullanıcılara konfor sağlanmış olur. Oda kumandaları(termostatları) değişik özelliklerde tasarlanmış olabilir. Oda sıcaklığı farklı günlerde farklı sıcaklık ayarı yapılabilmektedir.

Oda Kumanda(Termostat)Çeşitleri

Çalışma prensiplerine göre ikiye ayrılır;

  • On/Off oda kumanda (termostatları)
  • Modülasyonlu oda kumanda (termostatları)

On/Off Oda kumanda (Termostatları)

On/Off oda kumanda (termostatları) oda sıcaklığını ölçerek kombinin ne zaman çalışıp ne zaman durması gerektiği belirler.

Modülasyonlu Oda Kumanda (Termostatları)

Kombinin tesisat sıcaklığı yerine oda sıcaklığı bilgine sahip olmasını sağlar ve bu şekilde modülasyon yapmasını sağlar. Duruma göre anlık kapasitesini ayarlar. Çalışma kapasitesini ayarladığı için tasarruf elde etmemizi sağlar.

Bağlantı tipine göre kablolu/kablosuz programlananabilen oda kumandalarını çeşitlerindendir. Bu durumda en ideal kullanım şekli modülasyonlu Termostatların termostatik vanaların birlikte kullanılmasıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli