Termostat Nedir?

Sıradaki içerik:

Termostat Nedir?

e
sv

Nem Alma Cihazı Nedir?

24 Ekim 2020 15:33

Nem giderici, havadaki nem seviyelerini azaltan ve koruyan elektrikli bir cihazdır. Nem seviyesini azaltarak sağlıklı bir ortam yaratır. Nem, insanları yüksek sıcaklıktan daha fazla rahatsız etmenin ötesinde ciddi sağlık problemlerine de sebep olabilir. Kapalı alanlarda oluşan rutubet; kötü kokuların çökmesine, insanların alerjik durumlarının tetiklenmesine ve elektronik cihazların arızalanmasına neden olur.Bu nedenle, bulunduğumuz ortamın ideal nem oranının %50-55 aralığında olması önemlidir. Nem alma cihazı sayesinde ortamdaki nem oranı istenilen değerde ayarlanabilir. Portatif oluşu ve dekoratif görüntüsüyle istediğiniz ortamın nemini
almak için farklı mekanlara taşıyabilir, her ortamda kullanabilirsiniz.

Nem Giderici Nasıl Çalışır?

Nem giderici bulunduğu ortamda bir hava akımı oluşturur. Bu hava akımı nem giderici üzerinde bulunan soğuk bobinlere çarparak hava içerisinde bulunan su taneciklerini ayırarak su haznesine ayırır. Soğumuş olan hava tekrar ısıtılarak ortam bırakır.

Nem Gidericilerin Faydaları

Nem gidericilerin birçok faydası vardır. Birincisi, nem, küf ve küfü ve bunlara eşlik eden küflü kokuları azaltır. Diğer bir avantajı, alerjileri tetikleyebilecek havadaki nemi gidermeleridir. 

Bir ev veya ofis alanında nem gidericiye sahip olmanın faydaları çoktur. İşte dikkate alınması gereken birkaç neden:

  1. Bir nem giderici, küf ve küflenmeye eşlik edebilecek kötü kokuların azalmasına yardımcı olur.
  2. Mobilyalarda, perdelerde, çarşaflarda ve giysilerde olası küf oluşumunu azaltmak.
  3. Bir nem giderici çalıştırmak tozu azaltır. Toz alerjileri tetikleyebilir ve bu cihaz toz akarları, küf ve küf gibi alerjenleri azaltmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca temizlik süresi kısalır.
  4. Bir nem giderici, HVAC birimlerinin daha verimli çalışmasına yardımcı olduğu için enerji maliyetlerini de düşürebilir. Bir ev nemli bir iklime yerleştirilmişse, bir klimanın yalnızca havayı soğutmakla kalmayıp aynı zamanda nemi de gidermek için daha çok çalışması gerekir. Ayrıca, klima daha fazla çalışırsa, daha çabuk yıpranabilir ve değiştirilmesi gerekebilir. Hepimizin bildiği gibi, HVAC sistemleri oldukça pahalı olabilir.

Nem Giderici Türleri

Nem gidericiler tipik olarak iki kategoriye ayrılır soğutucu veya kurutucu. Soğutucu akışkan modelleri, iç havayı soğutarak ve yoğunlaştırarak nemi giderir. Kurutucu ile nem alma işleminde, su buharı silika jel gibi nem emici kimyasallarla havadan sıyrılır.

Nem Giderici Özellikler

Eviniz için bir nem giderici seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı özellikler.

Litre kapasitesi

Bir nem alma cihazının kapasitesi, bir gün boyunca topladığı nem litresi ile ölçülür. Nem alma cihazınızı neme eğilimli bir odada kullanacaksanız, daha yüksek litre kapasiteli bir model seçin.

Gürültü seviyesi

Bazı nem alma cihazı modelleri diğerlerinden daha yüksek seslidir. Bu nedenle, yatak odası veya çocuk odası gibi sessiz bir ortamda nem giderici çalıştırmayı planlıyorsanız, gürültü seviyesi 45 desibelin altında olan bir nem giderici arayın.

Çamaşır kurutma

Çamaşırlarınızdaki ıslaklığı uzaklaştırarak daha çabuk kurur. Bu, özellikle kıyafetleri dışarıya asmanın genellikle çok soğuk olduğu kış aylarında yararlıdır.

Düşük sıcaklıkta çalışma

Bodrum veya garaj gibi soğuk bir ortamda nem giderici kullanmak donma kontrolü gerektirir. Bu özellik, nem alma cihazının performansını kaybetmesine veya kapanmasına neden olabilecek şekilde makinenin içinde buz birikmesini önler.

Fujidoor Oda Tipi Nem Alıcı Detayları

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli