Seri ve Paralel Bağlantının Avantaj ve Dezavantajları

Sıradaki içerik:

Seri ve Paralel Bağlantının Avantaj ve Dezavantajları

e
sv

Multiswitch Nedir?

3542 okunma — 29 Mart 2020 22:56

Uydu yayınlarını izleyebilmek, bazı ekipmanlar gerekmektedir. Bunlar; çanak, LBN, uydu alıcısı gibi ekipmanlardır. Uydu santrali (Multiswitch) olarak bilinen bu cihaz otel, apart ve site gibi fazla kullanıcının olduğu yerlerde tercih edilmektedir.

Fazla kullanıcıya hitap eden bu cihaz, çanak kirliliğini ortadan kaldırarak tek çanak anten ile birden fazla kullanıcıya aynı sinyal kalitesini iletmektedir. Merkezi sistem olmasından ötürü, karasal yayın, uydu yayınları ve kapalı devre kameraları da izlemek mümkündür. Merkezi sistem özelliklerine göre yayın sayısı ve çıkış sayısı değişmektedir.

Merkezi sisteme de kullanılacak olan LNB’ler Quattro olarak isimlendirilir ve merkezi sistem dışında kullanılmazlar. Bu LNB’ler Multiswitchlere her uydu için 4 adet sinyal vermektedir. Bunlar; Low Band Input Frequency Range, Low Band Output Frequency High Band Input Frequency Range ve High Band Output Frequency 4 adettir. Ülkemizde Türksat, Hotbird ve Dijitürk yayınları izlenmektedir.

Multiswitch çeşitleri;

  • (9×8) multiswitch (9×8) kaskad’lı multiswitch
  • (9×16) multiswitch
  • (9×16) kaskad’lı multiswitch
  • (9×24) multiswitch
  • (9×24) kaskad’lı multiswitch gibi bir çok firma değişik şekilde üretim yapmaktadır.

Multiswitch Bağlantısı ve Şeması

Multiswich merkezi uydu sistemine bağlanırken, çanaklar kurulur (1 veya 2 çanak) çanaklara özelikle Quadro LNB takılır çünkü merkezi sistem bu şekilde çalışır. Yukarıda bahsettiğim gibi LNB’lerde 4 çıkış vardır. Bu çıkşlar multiswich’te aynı isimli girişlere bağlanmalıdır aksi durumlarda sinyal alınamaz. Tüm dairelerden gelecek kesintisiz ve bağımsız kablolar bu Multiswich çıkışlarına bağlanır ve evlerdeki Receiver’lar da diseqc ayarları Tone Burst olarak A ve B olarak ayarlanır. Multiswich’te A giriş ve B giriş vardır; A girişe hangi uydu bağlandı ise Receiver’de de ona göre ayarlanmalıdır.

BEYLİKDÜZÜ UYDU SERVİSİ - TV TAMİRCİSİ | 0 538 764 52 22

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
  • […] Diseqcler nasıl bağlanır? Satın aldığımız diseqc türüne göre çanaktan gelen LNB’ler LN1 LNB2…. Ucuna bağlanır sonrasında ise Receiver (uydu alıcısına) ucundan uydu alıcısına (receiver) koaksiyel kablo ile iletilir. Aşağıdaki şekilde olduğu gibi. Sekizden fazla olan yerlerde ise bu işlemi multiswichler yapar. Multiswitch Nedir? […]

avatar