Priz Nasıl Değişir?

Sıradaki içerik:

Priz Nasıl Değişir?

e
sv

Lamba Neden Yanmaz?

13 Mart 2020 19:46

Evimizde, iş yerimizde, okulda vb. yerlerde aydınlatma ürünleri kullanılır. Bu ürünlerden biri de lambadır. Her ürün gibi lambada, işlevini yerine getiremeyebilir. İşte bu işlevini kaybetme, yani bozulma olaylarının nedenlerini siz değerli okuyucularıma açıklayacağım.

Bu olayı en basitten zora doğru anlatacağım. Her elektrikli ürün gibi lambaların (ampul) kulanım ömrü dolmuş olabilir. İlk olarak lambanın sağlam olup olmadığına gözle kontrol ediyoruz. Genelde akkor lambalarda halk tabiri ile bilinen tel kesmek olayı flamentin kopması olayıdır. Sağlamlığından emin olunan bir lamba ile değiştirilmeli yada profosyonel şekilde multimetre ile ölçüm yapılmalı, gerekli voltaj değeri mevcut ise lamba değiştirilmelidir.

Diğer olay, duy arızası ve duya temas etmeyen lambadır. Porselen duylarda bu işlem gerçekten kafa karıştırabilir, kontroller yapılarak ölçüm sonucu gerekli voltaj değeri alınmış ise lambamız duya temas etmiyordur. Gerekli kontroller yapılarak lamba duya iyice temas ettiğinden emin olunmalı arızalı ise değiştirilmelidir.

Yapmamız gereken üçüncü şey ise lambanın klemenslerini kontrol etmek ve uygun voltajın gelip gelmediğini kontrol etmektir. Genellikle acele yapılan işlerde kablonun plastik kısmına sıkılan klemensler zaman içerisinde kopmakta yada iletkenle temas etmemektedir. Bant ile yapılan ekleri klemans ile değiştirmeliyiz.

Gelelim diğer bir arıza durumuna lamba klemens uçlarında gerilim yoksa;

Arıza kontrolüne anahtarlama elemanlarından başlamalıyız. Anahtar kasadan sökülerek kablolar doğrudan temas ettirilmeli eğer doğrudan temas ettikten sonra çalışıyorsa anahtar bozuktur değiştirilmesi gerekir.

Evet değerli okuyucular gelelim son arızamıza türüne, bu arıza ise genelde tasarruf ampullerinde olur, lamba duya takılı vaziyette ve anahtar açık konumda olmalı, lambaya elimizi dokundurduğumuzda yanıyor çektiğimizde sönüyor. Bu durumda aklımıza hemen duyun bozulduk olduğu gelecektir. Fakat durum hiçte öyle değil bu tür ürünler ateşleme ile çalıştığı için elimizdeki enerji sayesinde tetikleniyor ve çalışıyordur, asıl problem ise lambanın içindeki elektronik tetikleme devresindedir. Kesinlikle lamba değişmelidir.

Bu basit kontrolleri yaptıktan sonra lambamız çalışmıyorsa elektrikçiden destek almalıyız olay sandığımızdan daha büyük ve zor olabilir…

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli