e
sv

Lamba Anahtarını Açtığımda Çatırtı Sesi Çıkıyor

915 okunma — 13 Mart 2020 23:18

Yerinde ve zamanında çıkan ses güzeldir fakat anahtar içinden gelen bu çatırtı sesi kulağımıza hiçte hoş gelmez ve arızanın habercisidir. Bir lamba anahtarı açıldığında çatırdama veya patlama sesi çıkardığında ne yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Standart LAMBA Anahtarı Nasıl Çalışır?

Anahtar elektrik terminolojisinde, akımı kesmek için kullanılan devre elemanıdır. İki konumu vardır; kapalı ve açık. Kapalı olduğu zaman elektrik akımının geçmesine izin verir ve alıcı çalışır. Açık olduğunda ise elektrik akımını geçirmez (sonsuz direnç gösterir) ve alıcıya elektrik akımını iletmez böylece alıcı çalışmaz.

Işık Anahtarı Açıldığında Neden Çatırtı Sesleri Çıkarıyor?

Elektrik anahtarı üzerinde kablo bağlantısı yapılması için kontaklar mevcuttur. Bu kontaklar anahtar türüne göre değişiklik gösterir. Bizim anlatacağımız anahtar grubunda ise iki adet kontak mevcuttur. Bu iki kontak birinde elektrik akımı bulunan GELİŞ diğeri ise GİDİŞ ucudur (anahtar konumuna göre akım ya vardır yada yoktur.) Bağlantı yapılırken kontaklara bağlanan kablo gevşek ise AC akımın oluşturduğu manyetik alandan dolayı ark oluşur. Bu da çatırtı sesini gelmesine sebep olur.

Bir lamba anahtarını kaç defa aç kapa yaptığımızı bilmeyiz. Gün içinde belkide defalarca aç kapa yaparız bu durum ise anahtarın içinde bulunan bileşenlerin eskimesine sebep olur. Eskiyen bileşenler işlevini yerine getiremez ve kontaklar iyi temas etmez bundan dolayı çatırtı sesi duyarız.

Bu çatırtı sesi duyduğunuz anda anahtarı açıp kontrol etmelisiniz giderilecek bir problem ise gidermeli aksi durumda anahtarı değiştirmelisiniz. Eğer bu durma siz müdahale edecekseniz sigortaları kapatın gerekli malzemeleri tedarik edin ve multimetre ile ölçüm yapın öncelik her zaman can güvenliğimizden yana olmalıdır. Dikkatlice anahtarı sökün ve bağlantıları dikkatlice yapın anahtarı yerine montaj edin işte bu kadar basit. Küçük bir problem olarak görünen bu durum ark yaparak kablo ısınmasına, tesisat ve ev yangınına kadar süreci götürebilir. Eğer bu işlemler hakkında yeterli beceriye sahip değilseniz yetkili bir elektrikçi çağırınız.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli