Neden Hava Temizleyici Almalıyım?

Sıradaki içerik:

Neden Hava Temizleyici Almalıyım?

e
sv

Kombilerde Su Seviyesini Nasıl Kontrol Ederiz?

06 Ocak 2021 12:08

Kombilerde su seviyesini kombi içinde ve tesisatında dolaşan su basıncı olarak bilinir. Cihaz üzerinde bulunan manometre basıncı göstermektedir. Bu manometre analog ve dijital olarak ikiye ayrılır. Çoğu cihazda analog manometre bulunur eğer cihazda dijital manometre varsa cihaz menüsünden basınç bölümüne girilerek anlık basınç görülür.

Basınç değerleri soğuk tesisatta en az 1 olmalıdır. İdeal basınç değeri 1-1,5 bar olmalıdır. Çalışan kombiler ısındıkça basınç değerinde yükselme görülür. Büyük dairelerde basıncı yükselmemekte fayda vardır. Basınç yükseldikçe kullanılabilir genleşme tankı hacmi küçülecektir.

Kombilerde maksimum çalışma su basınç hacmi 3 bardır. Kombilerdeki basınç 3 barın üstüne çıktığında emniyet venteli otomatik açılarak suyu tahliye edecektir. Basınç sabit kalmıyorsa tesisatta ve genleşme tankında kacak olduğu anlamına gelir. Bazı kombilerde bu kaçaklardan kaynaklanan durumu kontrol etmek için minimum basınç emniyeti vardır. Kombi 0,5 bar altına düştüğünde cihaz arızaya geçer ve arıza kodu ekranda görebiliriz. Bu kod her cihazda farlı olarak ifade edilir. Basınç kontrolü olmayan cihazlarda basınç otomatik olarak yapılmaz. Basıncı sürekli olarak kontrol etmeliyiz. Cihaz ilk kurulduğunda haftada 1 sonraki dönemlerde ise ayda bir basıncı kontrol edilmedir. Su azalmış ise kombinin altında bulunan doldurma musluğu ile cihaza su basılabilir. Kombiye su basılırken bekleme modunda ya da cihaz soğuk iken su basılmalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli