e
sv

Klima Ünite Çeşitleri Nelerdir?

490 okunma — 23 Temmuz 2020 22:15

Her biri farklı bir amaç için tasarlanmış altı farklı klima tipi vardır. Bu altı tip klima (AC) ünitesi; temel merkezi AC, kanalsız, pencere ünitesi, portatif ünite, hibrit ve jeotermaldir.

Merkezi Klimalar

Merkezi bir klima, evaporatörü, kondenseri ve kompresörü, korumak için bir çatı ve alt zemine beton atılmış bir platformda birleştirir. Üniteden, dış duvar veya çatıdan geçen kanallar evin içinden hava çeker ve soğutulmuş havayı iç mekanlara geri gönderir. Bu tip klima aynı zamanda bina içindeki bir dizi ısıtma bobini veya doğal gaz ocağı ile kombine çalışabilir.

Kanalsız, Mini Split Klimalar

Kanal yapısı olmayan, genelde evler için üretilen klimalardır. Kanalsız, mini split sistemler, bir dış hava kompresörü ve kondenseri bir veya daha fazla iç mekan hava kontrol ünitesi ile birleştirir. Bu üniteler, fanlar takılı olarak duvara monte edilir. Boru sayesinde, iç ve dış üniteleri birbirine bağlar ve soğutucu akışkanları ünite arasında dolaştırır.

Evinizdeki her odada, pencere odasına benzer şekilde, yalnızca o odayı soğutan ayrı bir birim bulunur. Bunlar duvarları yırtmadan monte edilebilir ve her odada sıcaklığın bağımsız olarak kontrol edilmesini sağlar. Daha enerji tasarruflu olabilirler, ancak tüm evi soğutuyorsanız daha pahalıdırlar.

Pencere Üniteleri

Bunlar tek kişilik odalar için en yaygın kullanılan klima klima ( AC) ünite tipleridir. Tüm bileşenler, ünitenin oturduğu duvar veya pencere pervazına yapılmış bir yuvaya takılan tek bir termostat mastarı ile tek bir kutu içine yerleştirilmiştir.

Portatif Üniteler

Bu bir pencere sistemine benzer, ancak odadan odaya taşınabilir. Yerden bağımsızdır, böylece odadan odaya veya daireden daireye taşıyabilirsiniz. Yalnızca gücü açmak için bir çıkış ve egzoz havasını dışarı atmak için bir kanal kullanılır.

Hibrit Klima

Hibrit tip klima (AC) ünite sistemleri, sisteminizi çalıştırırken para ve enerji tasarrufu yapmak için fosil yakıt yakmak ile elektrik kullanmak arasında değişir. Yaz aylarında, ısı pompası normalde olduğu gibi çalışır, evinizden ısıyı çeker ve dışarıya dağıtır. Kışın, hibrit ısı pompası sisteminiz ters çevrilir, ısıyı dış ortamdan çeker ve evinize dağıtır.

Jeotermal Isıtma ve Soğutma

Daha yeni bir ısıtma ve soğutma yöntemi olarak jeotermal teknoloji, ısıyı yerden altından alarak evinize aktarır. Bir jeotermal bobin zeminin derinliklerine monte edilir ve evinizi ısıtmak ve soğutmak için kullanılır. Yaz ve kış aylalarında yer altındaki dengeyi evinize taşımak için kullanılır. Uzun ömürlü ve enerji tasarrufu sağlayan bir sistemdir

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
  • Klima Satın Alma Rehberi – elektriksa.com10 ay önce
  • […] AC, kanalsız, pencere ünitesi, portatif ünite, hibrit ve jeotermaldir. Daha fazla bilgi için tıklayınız. Evimiz ve işyerimiz için duvar tipi (split) veya mobil(portatif)klimalar seçebiliriz. Salon ve […]