Klima İç Ünite Bakımı Nasıl Yapılır?

Sıradaki içerik:

Klima İç Ünite Bakımı Nasıl Yapılır?

e
sv

Klima Arızaları ve Tamiri

1824 okunma — 14 Mayıs 2020 14:05

İklimlendirme ve soğutma sistemlerinin çalışma mantığını bilmek kaynaklanacak arızaları bulmada bize yardımcı olacaktır. Soğutma sistemlerinde arızaların üçte ikisi elektrik kaynaklı diğer kısmı ise mekanik kaynaklıdır. Tamir işlemine başlamadan önce iş güvenliği kapsamında önlemlerimizi almalıyız.

Klima Soğutma Yapmıyor

Klima soğutma yapmıyor yada yeterli değil gibi şikayetler olabilir. Klimamız ortam sıcaklığından daha düşük bir seviyeye getirilerek çalıştırılır. Yapılması gereken iç-dış ünite ve komporosör çalışmasını kontrol etmeliyiz. Tüm bu kontrollerden sonra bu elemanlarda arıza yoksa soğutucu akışkan kontrol edilmelidir. Bu gazı basma hattındaki boruya bakarak anlamamız mümkündür. Basma hattında karlanma varsa soğutma sıvısı eksiktir. Lütfen yetkili servis çağırınız. Basma hattındaki karlanma aşağıdaki şekilde görünmektedir.

Eğer emme hattında bir karlaşma varsa gereğinden fazla soğutma sıvısı olduğu anlamına gelir. Bunun sebebi ise evatorden buharlaşamayarak geri dönen sıvıdır. Bu gibi durumlarda emme hattı basıncı düşüktür yada tıkanmış olabilir.

Klima Devreye Girmiyor

Klima devreye girmiyorsa, bu gibi durumlarda elektriksel arıza olma olasılığı yüksektir. Klimda elektrik yoksa besleme hattı kontrol edilmeli ve avometre ile ölçüm yapılmalıdır. Klima iç ünitesine enerji gelip gelmediği avometreyi AC kademsinde alınarak ölçüm yapılmalı ve 220V ölçülmelidir. Bu kontrol yapıldıktan sonra klima iç ünitesinde bulunan cam sigorta avometrenin buzzer konumunda kontol edilmelidir.

Cam sigortayı değiştik yada arıza olmadığını tesbit ettikten sonra ana kart üzerindeki devre elemalarını kontrol ediyoruz herhangi bir yanma kararma varsa servisi ile iltişime geçmeliyiz. Ünitede elektrik var ve ana kartada yukarıdaki gibi durumlar yoksa cihaz zaman ayarlı çalışma için ayarlanmış olabilir kontrol edin ve kumandadan müdahale edin.

Bu durumda söz konusu değilse ana kart üzerinde bulunan sensörler kontrol edilmelidir.

Klima Dış Ünitesinde Gürültü Yapıyor

Klimalarda mekanik parçalar olduğu için sık görülen bir arızadır. Konsol vidaları ve terazide olup olmadığı kontrol edilmelidir. Titreşim emici kauçuk takozların doğru montaj edilmemiş yada eskimiş olabilir. Eskiyenler ve yerleştirilmemiş takozlar değişmelidir. İzolasyonsuz ve sabitlemiş borular kontrol edilmelidir.

Fan motoru ise diğer bir durum olabilir. Fan motoru balansına bakılmalıdır. Arıza devam ediyorsa fan sökülerek motor kontrol edilmelidir. Daha sonra kompresör kontrol edilmeli gevşeyen vidalar sıkılmalıdır. Kış aylarında ara ara sesler gelebilir bunlar önemsizdir.

Klima İç Ünitesinde Gürültü Yapıyor

Klima içerisinde bulunan metal ve plastik parçalar sıcak ve soğuk etkisi ile gevşeyebilir bundan dolayı bazı arızlar olabilir.

İç ünitede çıkan sesler gerçekten rahatsız edici olabilir. İç üniteden sadece hava sesi gelmelidir. Diğer gelen sesler montajın düzgün yapılmamasından kaynaklanabilir. Askı saçı ve montaj vidaları kontrol edilmelidir.

Bu durumlar kontrol edildikten sonra sesler devam ediyorsa iç ünite kapağı açılarak gösterge paneli ve elektronik kart kontrol edilmeli yerine oturmamış yada gevşemiş ise sabitlenmelidir.

Enerji iletimi yapan içerideki kablolar kontrol edilmelidir. Fan motorunu kontrol etmeliyiz ve serbest döndüğünden emin olunmalıdır. Hava kapakları kontrol edilerek sürtme olup olmadığı gözlenmelidir.

Klimada Koku ve Su Akıtma Arızası

Klimalar çalışırken iç ve dış ünitelerinde su olabilir. Serpantin üzerinde buzlanma olmakta ve defrost etkisi ile buz çözülmektedir. Çözülen buzun suyu tahliye etmek gerekir. Drenaj tahliye hattı ile tahliye edilmeyen su zaman içerisinde taşma ve birikmesi ile koku yapabilir. Bağlantı gevşemesi yanlış tahliye gibi sorunlar kontrol edilmelidir. Drenaj hattı kontrol edilmeli delik varsa boru değişmelidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli