e
sv

Kapasitör Nasıl Test Edilir?

21 okunma — 29 Haziran 2021 16:55

Bu makalemizde, bir kapasitörün nasıl test edileceğini anlatacağız ve kapasitörün düzgün çalışıp çalışmadığını veya arızalı olup olmadığını öğreneceğiz. Kapasitör, enerjiyi elektrik yükü biçiminde depolayan bir elektronik ve elektrikli bileşendir. Elektrik ve elektronik bileşen diye nitelememizin sebebi ise iki devre türünde de kullanılmasıdır.

Neden Kondansatörü Test Etmeliyiz?

Kapasitör aktif bir devrede kullanıldığı zaman elektrik akımı sayesinde plakaları arasında yük depolamaya başlar ve bu olaya şarj denir. Aktif devreden elektrik kesilirse kapasitör devreyi besler buna da deşarj olayı denir.

Kapasitörler ana iki kola ayrılır kutuplu ve kutupsuz olarak. Elektrik ve elektronik devrelerde kullanılan kapasitörler ani yükselen elektrik akımına karşı hassastır ve bozulurlar. Bu gibi durumlar sürekli tekrarlarsa kapasitörlerde kuruma meydana gelir ve işlevini kaybederler. Kapasitörü test edebilmek için kapasitörü deşarj etmek gerekir.

Kondansatör Nasıl Deşarj Edilir?

Kapasitörlerin güç kaynağındaki bağlantısı kesilse bile içerisinde elektrik akımı olabilir. Kondansatör doğru şekilde deşarj olmazsa ve yanlışlıkla kondansatörün uçlarına dokunursanız vücudunuzdan boşalır ve elektrik çarpmasına neden olur. Bir kondansatörü boşaltmanın birkaç yolu vardır. 

Deşarj Direnci Kullanma

Şimdi kondansatörü boşaltmanın güvenli bir yolunu göreceğiz. Kapasitörün çıkışına paralel olarak direnç bağlandığımızda kapasitör içerisinde biriken enerji direnç üzerinden boşalır.

Bu işlem yapılırken yüksek güç oranına sahip direnç kullanın. Kondansatörün terminallerine bağlayın. Eğer bu bağlantıya paralel bir multimetre bağlarsanız voltajın nasıl düştüğünü de görürsünüz.

Örneğin, 50V için derecelendirilmiş 1000µF Kapasitörümüz olduğunu ve bu kapasitörü 1V’a kadar deşarj etmek istediğimizi varsayalım. 1KΩ Direnç kullanarak, kapasitörün deşarj olması yaklaşık 4 saniye sürecektir. Ayrıca, direncin güç derecesi en az 2,5 W olmalıdır.

NOT: Yüksek Güçlü Anma Dirençleri, normal dirençlere (1/4 Watt veya 1/2 Watt) kıyasla genellikle pahalıdır.

1.Yöntem Kapasitans Ayarlı Multimetre Kullanarak Kapasitörün Kontrol Edilmesi

Bu yöntem kondansatörü test etmenin en kolay, en hızlı ve doğru yollarından biridir. Bunun için Kapasitans ölçer özelliğine sahip bir Dijital Multimetreye ihtiyacımız var. Orta ve üst seviye Dijital Multimetrelerin çoğu bu işlemi yapabilir.

 • Kondansatörü devre kartından ayırın ve tamamen boşaltın.
 • Kapasitör değerleri gövdesi üzerinde görünüyorsa, bir yere not edin.
 • Dijital Multimetre’de kapasitans ölçümü için düğmeyi ayarlayın.
 • Multimetre problarını kapasitörün terminallerine bağlayın. Polarize kondansatör olması durumunda, kırmızı probu kondansatörün pozitif terminaline (genellikle daha uzun olan uç) ve siyah probu negatif terminale bağlayın (genellikle yanda bir işaret olacaktır). Polarize olmayan kondansatör olması durumunda, polariteleri olmadığı için her iki şekilde de bağlayın.
 • Şimdi, dijital multimetre üzerindeki okumaları kontrol edin. Multimetre okumaları gerçek değerlere (kapasitör üzerinde belirtilen) yakınsa, kapasitör iyi bir kapasitör olarak düşünülebilir.
 • Gerçek değer ile ölçülen okuma arasındaki fark önemli ölçüde büyükse (veya bazen sıfırsa), kapasitör ölü olduğu için değiştirmelisiniz.

2.Yöntem Bir Kapasitörün Zaman Sabitini Ölçerek Test Edilmesi

Bu yöntem yalnızca kapasitans değeri biliniyorsa ve bir kapasitörün iyi mi yoksa ölü mü olduğunu test etmek istiyorsak uygulanabilir. Bu yöntemde, kondansatörün zaman sabitini ölçüyoruz ve ölçülen zamandan kapasitansı türetiyoruz. Ölçülen kapasitans ve gerçek kapasitans benzerse, kondansatör iyi bir kondansatördür.

NOT: Bir osiloskop, bu yöntem için multimetreden daha iyi bir araç olacaktır.

 • İlk olarak, kapasitörün karttan ayrıldığından ve uygun şekilde boşaltıldığından emin olun.
 • Kondansatör ile seri olarak bilinen bir direnci (tipik olarak 10 KΩ Direnç) bağlayın.
 • Bilinen voltajlı bir güç kaynağını bağlayarak devreyi tamamlayın.
 • Güç kaynağını açın ve kapasitörün besleme voltajının% 63,2’sine şarj olması için geçen süreyi ölçün. Örneğin, besleme voltajı 12V ise, bunun % 63,2’si 7,6V civarındadır.
 • Geçen zamanla, kapasitansı ölçün ve kapasitör üzerinde yazılı değer ile karşılaştırın.
 • Benzer veya neredeyse eşitlerse, kapasitör düzgün çalışıyor demektir. Fark çok büyükse, kondansatörü değiştirmemiz gerekir.
Yöntem 3


3.Yöntem Bir Kapasitörün Analog Multimetre (AVO Ölçer) Kullanarak Test Edilmesi

Analog Multimetre kullanarak bir kondansatörü test etmek için, Ohmmetre işlevini kullanmalıyız.

 • Kapasitörün bağlantısını kesin ve boşaltın. Bir kondansatörü sadece kabloları kısa devre yaparak boşaltabilirsiniz (çok tehlikeli – dikkatli olun), ancak kolay bir yol, yüksek watt direnci veya LED gibi bir yük kullanmaktır.
 • Analog Multimetreyi Ohmmetre konumuna getirin ve birden fazla aralık varsa daha yüksek bir aralık seçin.
 • Kapasitörün uçlarını multimetre problarına bağlayın ve multimetre üzerindeki okumaları gözlemleyin.
 • İyi bir kapasitör için direnç başlangıçta düşük olacak ve giderek artacaktır.
 • Direnç her zaman düşükse, kondansatörü değiştirmemiz gerekir.
 • İğnenin hareketi yoksa veya direnç her zaman daha yüksek bir değer gösteriyorsa, kondansatör bir açık kondansatördür.

Bu test hem açık delik hem de yüzeye monte kapasitörlere uygulanabilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli