Çocuk Güvenliği İçin 6 Akıllı Ev Ürünü

Sıradaki içerik:

Çocuk Güvenliği İçin 6 Akıllı Ev Ürünü

e
sv

Güneş Panellerindeki Baypass Diyotlarının Görevi

27 Mayıs 2020 11:15

Adından da anlaşılacağı üzere baypas diyotunun görevi akü -panel ve panel -panel arasındaki ters yük akışını engellemektir. Şimdi bu görevi yapmak için kullanılan diyotları anlattıktan sonra konuyu detaylı olarak ele alacağım.

Diyot Nedir?

Diyot, Silikon ve Germanyum gibi yarı iletken malzemelerden üretilen ve akımı sadece bir yönde geçiren yarı iletken devre elemanıdır. Yani akıma bir yönde yüksek direnç gösterir. (ileri sapma yani pozitif terminale bağlı katot ve negatif katoda negatif terminale bağlıdır). Akım akışını ters yönde engeller (ters yönde, yani (-Ve) terminaline anot ve (+ Ve) terminaline katot).

Aşağıda diyotun şekli ve terminalleri belirtilmiştir.

PV Panellerde Bypass Diyotlarının Çalışması

Aşağıda güneş paneli içinde fazlaca bulunan güneş hücresi bulunmaktadır. Bu hücreler güneş ışığına maruz kaldıklarında elektrik enerjisi üretirler. Güneş paneli silikon hücrelerden yapılmış basit bir yarı iletken fotodiyodtur. Fotovoltaik hücreler bir güneş paneli içinde seri diziler şeklinde bağlanır ve güneş ışığı bu fotovoltaik hücrelere çarptığında normal çalışma sırasında elektrik gücü üretir.

Ancak, (yağmur, kar yağışı, gölge ve nem) gibi dış koşullar güneş paneli üzerine gelen güneş ışın şiddetini, sıcaklık ve ışık açısını etkiler. Güneş panelleri ise bu etkiler sonucu elektrik üretme kapasitesinde dengesizlikler oluşur.

Maruz kalınan bu durum sebebi ile kapalı kalan hücreler güç üretmez ve yük gibi davranmaya başlar. Bu yük durumunu engellemek için ise bypass diyotuna ihtiyaç duyulur.

Solda gösterilen bir PV’nin eş değer devresi mevcuttur. Bu devreye yukarıda saydığımız etkenler nedeni ile güneş ışınları gelmez ise bir alıcı olarak işlev görür.

Bypass diyotu olmadığını varsayalım:

Tek fotovoltaik hücre, 25 ° C’de 0.58 ilgili DC volt üretir. Bir PV hücresi 0,5-0,6 volt üretirken güç olarak 0,5-1,5W üretir. Akımını hesaplarsak I = P / V (1.5W / 0.5V = 3 Amper) olarak 3A akımı üretecektir .

Voltajlar toplanırken, seri halinde akım (I) her noktada aynı olduğunu biliyoruz, yani V T = V 1 + V 2 + V 3 … V n . Böylece toplam voltaj V T = 0.5V + 0.5V + 0.5V = 1.5V. Yukarıdaki etkenlerden birine maruz kalan PV hücresi amper yükü üzerine çekerek aşırı yüklenir ve bozulur.

Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere mavi ok ile ifade edilen akım için alternatif bir yoldur ve bunu da bypass diyotu sayesinde kontrollü şekilde sağlanır.

Her hücre için bypass diyotu koymak maliyetli ve karmaşık olduğu için sadece bağlantı kutularına bağlanarak bu durum telefi edilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli