Mevsimler İletkenleri Nasıl Etkiler

Sıradaki içerik:

Mevsimler İletkenleri Nasıl Etkiler

e
sv

Güç Dalgalanması ve Çeşitleri Nedir?

10 Haziran 2020 09:52

Güç dalgalanması, kısa bir süre devam eden yüksek voltajdır. Güç dalgalanması akım ve gerilim şeklinde olabilir. Genellikle normal voltaj dalga formunun pozitif yada negatif bölümlerinde görülebilir.

Güç dalgalanmasını şebeke veya jeneratör gibi bir kaynaklar meydana getirebilir. Bu durum birkaç mikrosaniye sürer. Tipik dalgalanmalar 50 mikrosaniye kadar sürebilir ve kısa bir süre olmasına rağmen, dalgalanma elektrikli cihazlara ulaştıklarında zarar verirler. (6000 Volt ve 3000A).

Dalgalanmalar, cihaz hataları, yıldırım deşarjları, gibi çeşitli olaylarla üretilir. Cihazlara bu geçici gerilime dayanma kabiliyeti, yüksek olmalıdır.

Çeşitli güç dalgalanma çeşitleri vardır. En düşüğünden en yükseğine kadar olan dalgalanmaları sizlere aktaracağım.

Dahili Güç Dalgalanmaları

Bu dalgalanma, genellikle motor gibi endüktif yüklerin başlatılması ve kapatılmasından kaynaklanır. Endüktif sapmaya neden olarak, yüksek akımların akmasına ve elektriğin bir kısmının devredeki diğer elektrikli cihazlara yönlendirilmesine neden olur.

Evlerde ise klimalar ve buzdolapları dalgalanmalara neden olan ana ev eşyalarıdır, ancak elektrikli el aletleri ve saç kurutma makineleri gibi daha küçük cihazlar da sorunlara neden olabilir.

Harici Güç Dalgalanmaları

Bu dalgalanmalar tesisin veya evin dışından kaynaklanır yıldırım çarpması, elektrik hattına zarar veren bir ağaç veya transformatörün içine giren ve kısa devre yapan küçük bir hayvandan kaynaklanabilir.

Geçici Dalga Formlarının Türü

Geçici aşırı gerilim dalga biçimi, dalganın şekli ve süresine göre değişir. Bunların çoğu genellikle kısadır ve sadece birkaç mikrosaniye ile birkaç milisaniye arasında sürer. Dalga formu, itici geçişler için salınımlı veya salınımlı olmayabilir. Dalgalanma yumuşatıcıdır ve zamanla azalır ve endüktif veya kapasitif yüklerin değiştirilmesinden kaynaklanır.

Dalgalanmalar, pozitif veya negatif yönde akım ve / veya voltaj seviyelerini yükselten ani yüksek tepe olayları olan salınımlı olmayan geçişlerdir. Bunlar ayrıca, sabit durumdan impulsun tepe değerine yükselme süresi yaklaşık 5 nanosaniye ise hızlı olan hızlarına göre sınıflandırılır.

Dürtüsel geçici akımlar, zayıf topraklama, yıldırım, yardımcı arıza temizleme, endüktif yüklerin değiştirilmesi vb. Kaynaklardan kaynaklanır. Bunlar ekipmanın fiziksel hasarına, veri kaybına veya bozulmasına ve daha fazlasına yol açabilir.

Dalgalanmanın Elektronik Bileşenler Üzerindeki Etkisi

Güç dalgalanmaları, on binlerce volt kadar yüksekliğe ulaşabilir. Endüstride, üretim tesisinde, ev veya ticari binadaki elektronik ekipmanı bozabilir. Dalgalanmalar en çok elektronik ve bilgisayar ekipmanlarını etkiler.

Düşük seviyedeki dalgalanmalar, sigortaları atmak veya elektronik bileşenleri eritmek gibi anında hasara neden olmaz, bunun yerine bileşenlerin tamamen arızalanmasına kadar kademeli olarak bozunmasına neden olur.  Daha büyük güç dalgalanmaları anlık hasarlara, sigortaları, yarı iletkenleri, dirençleri ve kapasitörleri kullanılmaz hale getirir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli