Piller Neden Zıt Yönlerde Yanyana Sıralanır?

Sıradaki içerik:

Piller Neden Zıt Yönlerde Yanyana Sıralanır?

e
sv

Ev Prizinde Topraklama Testi Nasıl Yapılır?

30 Temmuz 2022 22:32

Evimizde doğru topraklama elektrik çarpma durumunda güvenliğimizi sağlar. Evimizdeki bu basit topraklama güvenliğinin sağlanması için size iki farklı yönteme değineceğim. Test Lambası veya Multimetre kullanarak evinizin topraklamasının uygun olup olmadığını kontrol edebiliriz. Gelin ayrıntılı olarak konuya bakalım.

Test Lambası ile Prizde Topraklama Kontrolü

Test lambaları basit görünse de pratik ve hızlı olmalarından dolayı tercih edilen aletlerdir. Klasik bir test lambasında iki adet uç vardır.

Adım1: Bu uçlar faz ve nötr olarak bilinmektedir. Kontrol edeceğimiz prizde üç adet uç mevcuttur. Bu uçlar faz, nötr ve topraktır. Adım adım topraklama kontrolünü yapalım. Kontrol kalemi ile prizin faz (canlı uçunu) bulalım. Prizde bulun girişleri sırası ile kontrol edelim. Kontrol kalemini soktuğumuzda yanan uç faz olarak tespit ettikten sonra ikinci adıma geçelim.

Adım2: Eğer priz sağlam ise faz uçunu bulduktan sonra diğer ucu ise nötr olan uça takıyoruz. Eğer prizimiz sağlam ise lambamız yanacaktır.

Adım3: Faz ucumuz sabit olarak kaldıktan sonra nötr ucu toprak uca dokunduruyoruz. Eğer lambanın parlaklığı ilk durum ile aynı ise topraklamamız sağlıklı olarak çalışıyordur. Parlaklık az ise topraklamayı yenilemek gerekecektir.

Multimetre ile Prizde Topraklama Kontrolü

Adım1: Multimetreler çeşitli elektrik bileşenlerini voltaj, akım ve direnç açısından test edebilir. AC voltajı ölçmek için bir multimetreyi ayarlayın. Analog ve dijital için aynı şeyler geçerlidir.

Adım2: Multimetrenin uçlarını kırmızı uçu nötr, siyah uçu ise faz ucuna bağlayın 220 volta değerini -+% 10 görüyorsanız sıkıntı yok diğer adıma geçebiliriz. Bu değer 240 veya 200 gibi değerler olabilir.

Adım3: Multi metrenin kırmızı ucunu prizin toprak ucuna dokundurun eğer 220 volta değerini -+% 10 görüyorsanız sıkıntı yok fakat değer hiç yoksa ve küçük değerler varsa topraklamanız arızalıdır. Bu değer 240 veya 200 gibi değerler olabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli