En İyi Ağ Yönlendiriciler (Router) Nelerdir?

Sıradaki içerik:

En İyi Ağ Yönlendiriciler (Router) Nelerdir?

e
sv

En İyi Akıllı Ev Asistanları Nelerdir?

644 okunma — 06 Ekim 2022 17:58

Akıllı ev asistanı, gelişen teknoloji ile hayatımıza girmiş ürünlerden biridir. Özellikle hayatımızı kolaylaştırmak konusunda oldukça yardımcı olan bu asistanlar, pek çok isteğinizi yerine getirmek için özel olarak tasarlanmıştır.

Akıllı ev asistanı, evinizin aydınlatmalar, güvenlik kamerası, sensörler ve alarmlar gibi çeşitli özelliklerini kontrol etmenizi ve farklı cihazların bir arada çalışmasını sağlayan bir bağlantı aygıtıdır. Bu cihaz, Bluetooth, Wi-Fi ve diğer bağlantılar aracılığıyla çeşitli cihazları kontrol etmek için otomatik bir şebeke oluşturmaya yardımcı olur.

Akıllı Ev Asistanı ise, özellikle çok katlı binalar (apartmanlar, ofisler) için geliştirilmiş sağlıklı, düşük maliyetli, modüler, genişletilebilir ve kolay kullanımlı bir Akıllı Ev teknolojisidir.

Neden bir Akıllı Ev Asistanına İhtiyacınız Var?

Merkezi bir cihaza sahip olmanın en önemli nedeni, her şeyi tek bir uygulamaya entegre etmesidir. Asistanlar cihazları kontrol etmek yerine, belirli bir görev akışına göre otomasyona sahip olmanızı sağlar. Örneğin, sabah kalkarken zorlanıyorsunuz alarm çalmadan önce ışıkları açabilirsiniz.

1- Kapıları Kilitleyin veya Açın

Akıllı ev asistanına sahip olmak için en iyi nedenlerden biri, kapılarınızı kolayca kilitleyebilmeniz veya kilidini açmanızdır. Anahtarı yanınızda taşımak zorunda olmadan, belirli bir mesafedeyken kapı kilidini açabilir, aynı şekilde evden çıktığınızda kapıyı otomatik olarak kilitleyebilirsiniz. Böylece komşularınıza yedek anahtar bırakmak ya da anahtarlarınızı paspasınızın altında bırakmak yerine basit bir dokunuşla başkaları için kapınızı kilitleyebilir veya kilidini açabilirsiniz.

2- Ev Güvenliğini Artırın

Ev güvenliği herkes için önemlidir. Güvenlik kameraları ve akıllı kilitler sayesinde, evinizi davetsiz misafirlerden ve hırsızlardan uzak tutabilir, güvenli bir ortam yaratabilirsiniz. Akıllı ev asistanları kapılarınızı uzaktan kilitleme ve açma konusunda size yardımcı olabilir. Telefonunuzu kullanarak evin ışıklarını kontrol edebilirsiniz. Herhangi bir şüpheli hareket veya aktivite tespit ederseniz, alarmı etkinleştirecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Akıllı ev sayesinde, beklenmedik bir şekilde kapıların ve pencerelerin açılması durumunda anında uyarı alabilirsiniz.

3- Enerjiden ve Paradan Tasarruf Edin

Akıllı bir ev asistanına sahip olmanın diğer bir avantajlı yanı, enerji tüketimini düşürerek, elektrik faturasını azaltabilmenizdir. Evde olmadığınızda, elektrik tüketimini optimize edilir. Akıllı asistanlar, termostat, ısıtma ve soğutma ünitelerini ideal şekilde ayarlamanızı sağlar. Örneğin, evden çıktığınızda ısıtıcıları kapatacak şekilde ayarlayabilir, telefonunuzdan soğutma ve ısıtma ayarlarını kontrol edebilirsiniz.

4- Aydınlatmayı Her Yerden Kontrol Edin

Evlerde en çok kullanılan cihazlar anahtarlar ve dolayısıyla lambalardır. Aydınlatma ortalama bir evin enerji tüketiminin % 30’unu oluşturur. Akıllı aydınlatma  sistemleri yardımı ile enerji tüketimini de azaltabilir ve faturalardan tasarruf edebilirsiniz. Akıllı ev asistanları, tercihlerinizi ve rutinlerini izleyecek, ona göre otomasyon sağlayacaktır. Loş bir ışıkta uyanmak isterseniz aydınlatmayı ayarlayabilir ya da evde olmadığınızda hırsızları uzak tutmak için ışıkları açık bırakabilirsiniz.
Evinizi güvende tutmak isterseniz, evde olmadığınız zaman ışıkları açık tutmaya yönelik denetimi ayarlayabilirsiniz. Bu, birilerinin evde olduğunu ve davetsiz misafirleri uzakta tuttuğunu gösterecektir.

En İyi 3 Akıllı Ev Asistanı

  • Amazon Echo Akıllı Ev Asistanı:

Amazon tarafından sunulan Echo modeli, 4 farklı cihaza sahiptir. Ana cihaz olan Echo, 9,25 inç boyutunda ve silindir şeklinde bir teknoloji harikası olarak karşımıza çıkıyor. Dış yüzeyi hoparlör ızgarasından oluşan Echo’nun üst yüzeyinde ise ses ve açma/kapama işlemleri için bir panel vardır.

Amazon Echo için siyah ve beyaz renk seçenekleri bulunuyor. Tasarımda sadelikten yana davranan Amazon, şık bir cihaz üretmeyi başarmış. Amazon markasının sesli asistanı olan Alexa, bu cihaz için de kullanılıyor. Alexa kelimeleri net bir şekilde anlayabiliyor ancak rakip sesli asistanlara göre muhabbet etmeye fazla eğilimli olmadığı için isteklerinizi net bir şekilde söylemeniz gerekiyor. Amazon markasının gururla sunduğu Echo, akıllı ev asistanı görevini başarılı bir şekilde yerine getiriyor. Kullanmaya başladığınız ilk günden itibaren sürekli olarak öğrenmeye devam ediyor. Konuşma tarzınızı, kişisel tercihlerinizi, sık kullandığınız kelimeleri öğrenerek gün geçtikçe verdiği hizmetin kalitesini artırıyor.

Amazon Echo akıllı ev asistanı;

-Alexa sesli asistan sayesinde almak istediğiniz bilgileri sağlıyor.

-Spor maçlarının sonuçlarını sunuyor.

-Haberleri öğrenmenizi sağlıyor.

-Müzik çalabiliyor.

-Varsayılan arama motoru Bing olduğu için Amazon Prime üyelerinin geçmişte vermiş olduğu siparişleri, isteğinize göre tekrar edebiliyor.

-Güçlü bir hoparlör görevi görüyor. Ancak isterseniz Echo’yu daha güçlü bir ses sistemine bağlayabilir ya da bluetooth destekli cihazlar ile bağlantı kurabilirsiniz.

-Evde bulunan akıllı ev ürünleri ile bağlanabiliyor ve bu sayede hava durumuna bakıp evdeki akıllı ürünleri çalıştırabiliyor.

-Bazı akıllı ürünleri kontrol edebilmek için aracı bir hub veya uygulamaya ihtiyaç duyuyor.

-Alexa sesli asistan kullanan diğer akıllı cihazlar ile bağlantı kurabiliyor.

-Philips Hue, Wemo, Honeywell, Samsung SmartThings, Insteon ve Wink gibi cihazlar Echo ile bağlantı kurabiliyor.

-Amazon Music ve Spotify ile bağlanıp listelerinizi çalabilmenizi sağlıyor. Piyasaya çıkan pek çok akıllı ev asistanından daha önce üretildiği için daha fazla seçenek sunuyor.

  • Google Home Akıllı Ev Asistanı:

Google tarafından tasarlanan akıllı ev asistanı, evinizdeki mobilyalarla uyum sağlayabilecek şekilde dizayn edilmesi ile ön plana çıkıyor. Alt kısmında yer alan kaplama, farklı renkler ile değiştirilebiliyor ve bu sayede evinizde bütünlük oluşmasına yardımcı oluyor. 5,6 inç boyutundaki Google Home, Amazon Echo’ya kıyasla daha küçük bir yapıda olmasına rağmen daha fazla özelliğe sahip. Google Home kapasitif bir dokunmatik ekranı var. Ayrıca ürünün arka tarafında ses kontrol tuşu bulunuyor. Bu tuşa basıldığı zaman Google Home, sizi dinlemeye ara veriyor. Tekrar bastığınız zaman ise Google Home tekrar aktif hâle geliyor. Ürünün üzerinde 4 tane LED lamba bulunuyor. Google Home, Google asistanını kullandığı için gelişmiş yapısı ile karşımıza çıkıyor. Amazon Echo ile kıyaslama yaparsak Google asistanın kelimeleri daha iyi anladığını ve cevapları ile şaşırttığını söyleyebiliriz. Google tecrübesini en iyi şekilde sunan Home, sorularınızı asistan olarak anlamasa dahi web üzerinden aratarak sizin isteğinizi yerine getiriyor.

-Google asistan kullanan cihaz, sorularınızı net bir şekilde anlayıp hızlı bir şekilde cevap oluşturabiliyor.

-Takip sorularını da anlayabilen Home, art arda sorduğunuz sorulara cevap verebiliyor. Hava durumunu söylüyor, sorduğunuz sorular için Vikipedi’den arama yapabiliyor.

-Gündelik basit işlerin yanı sıra pek çok sisteme bağlanarak hizmet kapasitesini artırabiliyor. (SmartThings, Philips Hue, IFTTT ve Nest gibi)

-İşlevleri arasında bulunan Chromecast, istediğiniz içerikleri televizyonunuza yansıtmanızı sağlıyor.

-Wi-Fi özelliği ile hoparlör görevi görebiliyor.

-Bluetooth ile bağlantı seçeneği sunulmamış olsa bile Wi-Fi bağlantısı ev içi kullanımda beklentileri yerine getiriyor.

-Google Play Music, Pandora, Spotify ve Youtube Music uygulamaları ile uyum sağlayıp listelerinizi çalabiliyor.

  • Apple HomePod Akıllı Ev Asistanı:

Apple markasının üstün teknolojisi ile tasarlanan HomePod, dışarıdan bakılınca hoparlör görüntüsünde akıllı bir asistandır. 6,8 inç boyutundaki HomePod, piyasaya uzay grisi ve beyaz renkleri ile sunuldu. Akıllı asistan denilince akla ilk gelen Siri, HomePod cihazında da karşımıza çıkıyor. Mac, iPhone ve iPod cihazları ile kendini kanıtlayan Siri, anlama konusunda oldukça başarılı olması ile cihazı ön plana çıkarıyor. Hoparlör kalitesi başarılı olan HomePod, aynı boyutlara sahip rakip hoparlörden daha iyi bir performans sergiliyor.  Apple, bu cihaz için 360 derecelik ses çıkış için 7 tane tweener tercih etmişti. Bunun yanı sıra HomePod cihazında 4 inç boyutunda subwoofer bulunuyor.

Apple cihazlarından alışkın olduğumuz Bluetooth donanımının olmaması, HomePod cihazında da aynıdır.

-Müzik seçiminize hızlı cevaplar almanızı sağlıyor, sadece şarkı ya da şarkıcı adıyla değil ruh hâlinize uygun şarkıları da bulabiliyor.

-HomeKit uyumu bulunan cihazlar ile eşleşebiliyor.

-Apple Music ve Spotify ile eşleşip listenizi çalabiliyor.

-AirPlay 2 bağlantısına sahip olduğu için Apple markanın ürettiği tüm cihazlar ile kolaylıkla bağlantı kurabiliyor.

-Apple HomePod ürünlerinizi yönetmenize olanak sağlıyor.

-Evinizde bulunan akıllı ev ürünleri ile eşleşme sağlayabiliyor.

-Güçlü asistan Siri’yi kullandığı için verdiği hizmetin kalitesi ile ön plana çıkıyor.

-Siri aracılığı ile mesaj gönderimi yapılabiliyor.

-Gelen aramalarda HomePod, hoparlör görevi görerek arama sesini kendine aktarıp konuşmanızı sağlıyor.

-HomePod, bulunduğu odanın büyüklüğünü algılayarak müzik sesini ayarlayabiliyor.

-Apple HomePod; yemek yeme, egzersiz yapma, ders çalışma gibi günlük işlerinizi düzenlemenize yardımcı oluyor. Yapılacaklar listesi, görevler, notlar gibi yazılarınızı kalem kâğıt kullanmanıza gerek kalmadan oluşturuyor ve gereken zamanda size hatırlatmalar yapıyor.

Dünyanın İlk Türkçe Akıllı Asistanı: Arçelik Asista ADA101

Arçelik tarafından üretilen Asista, geliştirilmekte olduğu doğal dil anlama (Natural Language Understanding – NLU) çözümleri ve işleme teknolojisi ile sizi dinleyip anlayarak sorduğunuz sorulara Türkçe olarak cevap verebiliyor. Asista’nın, yeni ve etkileşimli yöntemler ile evinizdeki buzdolabı, fırın, bulaşık makinesi gibi tüm ev cihazlarını kontrol edip çalıştırmanızı, enerji yönetimini otomatikleştirmenizi, multimedya kanallarını ve güvenlik sistemini kontrol etmenizi sağlayarak, evinizdeki merkezi kontrol noktası haline gelmesi için çalışıyor.. Ayrıca, üçüncü parti uygulama geliştiricilerin günlük hayatınızı kolaylaştıran alışveriş hizmetleri, güncel maç skor bilgileri, trafik durumu, hava durumu, borsa bilgileri gibi katma değerli hizmetlerine de erişim sağlayarak servis vermesini hedefliyor.

Asista, uzak alan ses aktivasyon teknolojisi ve yankılanmanın engellenmesi, gürültünün azaltılması ve 360 derece kaynak tarama özelliklerini kullanan 360 derece mikrofon dizilimine sahip.

Asista, kullanıcının cihaz yönetimini sesli komut yanında fiziksel 4 tane dokunmatik tuşu vardır ve bu tuşlar ürünü kullanmak istediğinizde elinizi yaklaştırdığınız an ışıklarını yakarak kendilerini belli ederler. Üzerindeki 360 derece renkli LED dizisi ile cihazın güncel durumu ve o anda hangi işlemi gerçekleştirdiği konusunda kullanıcıları bilgilendirir. Bluetooth özelliği ile eşleştirdiğiniz cihazlar üzerinden müzik yayınlayabilir ve eşleştirdiğiniz telefon ile görüşmeler yapabilirsiniz. NFC teknolojisi ile Bluetooth cihazlarınızı kolayca eşleştirilmesini sağlar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli