Bilgisayar Bileşenlerinin Uyumu Nasıl Olmalı?

Sıradaki içerik:

Bilgisayar Bileşenlerinin Uyumu Nasıl Olmalı?

e
sv

Elektronik Cihazlar Uykuyu Etkiler Mi?

06 Ekim 2020 13:27

Uzmanlar yapay aydınlatmanın vücudun doğal 24 saatlik ritmini değiştirebileceğini söylüyor. Ancak hayatımızda, geniş spektrumlu beyaz ışıkların aksine kısa dalga boyuyla zenginleştirilmiş mavi ışık yayan elektronik cihazlarla bulunuyor. Ve çoğu zaman, geceleri uykuya dalmaya hemen önce bu cihazlardan bir şeyler okuyup izliyoruz.

1.500’den fazla yetişkinin katıldığı yakın tarihli bir anket, Amerikalıların %90’ının yatmadan sonraki bir saat içinde haftada en az birkaç gece bazı elektronik ürünleri kullandığını tespit edildi. Keza Türkiye için ise bu oran hiç düşük değil.

Boston’daki Brigham ve Kadın Hastanesinden araştırmacılar, bu elektronik cihazların uyku düzenleri üzerindeki etkisini inceleyen bir çalışma yürüttüler. 

Katılımcıların yarısı arka arkaya beş gece boyunca yatmadan önce yaklaşık dört saat boyunca çok loş bir odada ışık yayan bir e-Okuyucu (LE-e-Kitap) okudu. Diğer katılımcılar, ise aynı koşullarda ve aynı süre boyunca geleneksel basılı kitaplarda okudular. Araştırmacılar, melatonin (beynin merkezinde bulunan epifiz bezinde üretilen ve uykuyu düzenleyen hormon) baskılanmasını, polisomnografik (PSG) uyku kayıtlarını, uyanma elektroensefalogram (EEG) ölçümlerini ve katılımcıları test etmek için kan örnekleri aldılar.

Peki ne buldular?

Chang ve ekibi, yatmadan önceki saatlerde LE-e-Kitap okuyanların daha düşük öznel uyku hali bildirdiklerini ve azalmış EEG delta / teta aktivitesi gösterdiğini buldu.

Sadece bu değil, elektronik kaynaktan okumanın melatonin salgılanmasının genel ritmini etkilediğini buldular. LE-eBooks’tan okuyan katılımcılar, akşam geç saatlerde melatonin düzeylerinde uykuya neden olacak artışa olmadı. Araştırmacılar ayrıca, kontrol grubundaki katılımcılara kıyasla REM uykusuna ulaşma yeteneğinde bir düşüş olduğunu belirtti.

Bu ne kadar önemli?

Bu durum oldukça endişe verici çünkü bozuk uyku düzenlerinin genel performans, sağlık ve güvenlik üzerinde etkileri vardır. Ancak ek olarak, melatonin salgılanmasının kronik olarak bastırılması, çeşitli kanser türlerinin artışına neden olabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli