Akıllı Radyötör Vanası Nedir?

Sıradaki içerik:

Akıllı Radyötör Vanası Nedir?

e
sv

Elektrikli Süpürge Arızaları ve Tamiri

3804 okunma — 09 Nisan 2020 13:20

Genelde elektrik süpürgelerinde basit problemler çıkar.  Mekanik tamir basittir ve herkes kolayca yapabilir. Elektrik ve elektronik parçalarda söz konusu olduğunda uzmanlık gerebilir, eğer alanda uzmanlığınız yoksa uzman olan kişilere başvurun. Bu tamir ve arıza giderme işlemini yaparken önceliğimiz iş güvenliği olmalıdır. Bu yazımızda yaygın elektik süpürge arızaları, tamir ve onarımından bahsedeceğim.

Elektrikli Süpürge Çalışmıyor

Elektrikli süpürgeniz çalışmıyorsa, şebeke bir sorun olduğunu gösterebilir. Dikkatinizi şebeke prizine sigortasına çevirmelisiniz. Sonraki adım cihazın kendisini kontrol etmek. Elektrikli süpürgeye güç kontrolü yapmak için Ohm metre(multimetre) ile kontrol edilebilir.

Başka bir olasılık, cihazın elektronik kontrol kartının (PCB) yanmış olmasıdır. Motoru ve gücü kontrol eden bu kontrol kartı (PCB) gözle kontrol edilir. Eğer gerekli elektronik bilgi varsa üzerindeki elektronik malzemeler kontrol edilir. Akıma karşı koruma sağlayan termal sigortalar kontrol edilir ve bozulmuş ise yenisi ile değişir.

Kontrol kartındaki büyük arıza varsa kart komple değiştirilmelidir.

Elektrikli Süpürgesinde Emme Yok

Tipik bir elektrik süpürgesi emme mantığı ile çalışır ve oluşan vakum sayesinde temizlik yapar.

Bu arızanın temel nedeni tıkanmış hava filtresi olabilir.  Bu parça kolayca çıkarılabilir, temizlenebilir. Filtrede daha önemli bir hasar varsa, değiştirilmelidir. Egzoz filtresini, tıkalı, yırtılmış veya fiziksel olarak hasar görmüş olmadığından emin olmak için kontrol etmelisiniz.

Bu arızanın ikinci nedeni ise tıkalı hortum olabilir. Hortumu süpürgeden ayırın ve tamamen uzatın ve mümkün olduğunca düz tutun. Güçlü bir el feneri yardımıyla, borunun içinden ışığı tutun ve kontrol edin. Işık geçemezse, genellikle hortumda tıkanıklık olur. Hortumu tıkanıklığı ortadan kaldırmak için uzun saplı bir temizleme aleti kullanabilirsiniz (veya herhangi bir temizlik ekipmanına uzun bir sap takabilirsiniz).

Elektrikli süpürge emiş göstermiyorsa ve tozu temizleyemiyorsa, üfleme çarkında bir sorun olabilir. Herhangi bir engel olup olmadığını kontrol etmek için elimizle döndürerek test etmeliyiz.

Vakum torbası tam olarak yerine oturmamış ese gerekli vakum gücü oluşmaz kontrol edilmeli ve yerine oturtulmalıdır.

Vakum torbasının dolu olmadığından emin olun dolu ise temizleyin.

Elektrikli Süpürge Aşırı Gürültülü ve Titreşim Var

Süpürge içindeki motorların güçleri 600–1400 Watt ve devirleri ise 12000–25000 d/dk değerleri arasında değişir, buda motor emiş fanı endüvi milinde zaman içerisinde gevşeme yapabilir. Kontrol edilerek gevşeme giderilmelidir. Nor:  1 Eylül’den itibaren başlayacak. Bu tarihten itibaren elektrik süpürgelerinin motor gücü 900 wattır.

Motor rulman veya burçları aşınmış olabilir, gerekirse burç ve rulmanlar, gerekirse motor değiştirilir. Motor kömürleri aşınmış olduğundan kollektör dilimlerine iyi basmıyor olabilir, kömürler kontrol edilir, aşınmışsa değiştirilir ve yaylarda problem varsa onarılabilir. Kısaca motor iyi bir şekilde kontrol edilmelidir. Pervanesi ve diğer motoru sabit tutan parçalar ve vidalar sıkılmalı değişmesi gerekenler değişmelidir.

Elektrik Süpürgesi Hız Ayarı Yapılmıyor

Temizlenecek yüzeyin cinsi, toz miktarına göre emiş kontrolü sağlanan süpürgeler de bu ayar bozulabilir ve istenen performans alınmaya bilir. Bu arızanın emme kaynaklı olmadığı tespit edilmeli ve emiş ayarına yoğunlaşılmalıdır. Bu kontrolü sağlayan ayar potansiyometresi ve tuş takımı kontrol edilir, elektronik devre kontrol edilir ve arıza nerede ise çözümlenir.

Kablo Sarıcı Kendi Kendine Sarıyor

Mekanik olan bu parça sökülerek bu işlemi yapmasını sağlayan yay ve sargı kolu kontrol edilmelidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli