e
sv

Elektrikli Otomobilin Tarihi

217 okunma — 17 Ocak 2021 12:16

Modern zamanların icadı olmayan elektrikli otomobilin tarihini keşfetmeye yolculuk yapalım. 

1828- 1835

İlk Küçük Ölçekli Elektrikli Arabalar

At ve at arabaları birincil ulaşım yöntemidir, ancak Macaristan, Hollanda ve ABD’de ilk küçük ölçekli elektrikli arabaları geliştirdi.

1832

İlk Elektrikli Araç Geliştirildi

1832 civarında, Robert Anderson ilk elektrikli aracı geliştirdi, ancak 1870’de sonra elektrikli arabalar kullanışlı hale gelmedi. Aşağıda, 1884’te bir İngiliz mucit tarafından yapılmış elektrikli araç görülmektedir.

1889 – 1891

ABD’de İlk Elektrikli Araç Tanıtıldı

Iowa, Des Moines’ten William Morrison, ABD’de ilk başarılı elektrikli aracı geliştirdi. Bu elektrikli araç, bir vagondan biraz daha gelişmiş. 

1899

Elektrikli Arabalar Popülerlik Kazanıyor

O zamanki gaz ve buharla çalışan otomobillerle karşılaştırıldığında, elektrikli arabalar sessiz, sürmesi kolay ve emisyon değeri ise sıfırdı özellikle kadınlar arasında hızla popüler hale gelir.

1900- 1912

Elektrikli Arabalar Heyecan Uyandırıyor

Yüzyılın başında, elektrikli araçlar, yoldaki tüm araçların yaklaşık üçte birini oluşturuyordu.

1901

Edison Elektrikli Araç Pillerini Devraldı

Edison, elektrikli otomobilin yüksek talebini dikkate alarak teknolojiyi iyileştirmenin yollarını araştırıyordu. Örneğin, Thomas Edison, elektrikli araçların üstün ulaşım yöntemi olduğunu düşündü ve daha iyi bir pil üretmek için çalıştı.

1901

Dünyanın İlk Hibrit Elektrikli Otomobili İcat Edildi

İsmi ile aynı adı taşıyan spor otomobilin kurucusu Ferdinand Porsche, dünyanın ilk hibrit elektrikli otomobili olan Lohner-Porsche Mixte’yi yaratıyor. Araç, günümüzdeki hibrit motor mantığı ile çalışıyor.

1908- 1912

Model T Elektrikli Araçlara Darbe Yaptı

Seri üretilen Model T, gazla çalışan arabaları yaygın olarak erişilebilir ve uygun fiyatlı hale getirdi. 1912’de elektrikli marş motoru tanıtıldı ve gazla çalışan araç satışlarının daha da artmasına yardımcı oldu. Aşağıdaki resimde ilk Model T ve 1 milyonuncu Henry Ford görülmektedir.

1920- 1935

Elektrikli Araçlarda Düşüş

Daha iyi yollar ve ucuz ham petrolünün keşfi, elektrikli araçların azalmasına neden oldu. 1935’e gelindiğinde neredeyse hepsi ortadan kayboldu. Aşağıda, ABD’deki benzin istasyonlarından biri görülüyor, bu da gazı kırsal Amerikalılar için hazır hale getiriyor ve gazla çalışan araçların popülaritesini arttırdı.

1968- 1973

Benzin Fiyatları Yükseliyor

İçten yanmalı motor teknolojisi hızla gelişti. Ancak akaryakıt fiyatındaki artışa karşı gelmekte zorlanıyordu. Bu durum ise elektrikli araçları yeniden gündeme getirdi.

1971

Elektrikli Araçlarla Ayın Ötesinde

1970’li yıllardaki uzay alandaki gelişmelerde kullanılan elektrikli araçlar bu teknolojinin gelecek vaat ettiğini tekrar gösterdi.

1973

Yeni Nesil Elektrikli Araçlar

Birçok büyük ve küçük otomobil üreticisi, alternatif yakıtlı araçlar için seçenekler geliştirmeye başladı. Örneğin, General Motors, şirketin 1973’te düşük karbon salınımı yapan aracını geliştirdi. General Motors elektrikli otomobilinin prototip aşağıdadır.

1974- 1977

Elektrikli Araç Satışlarında Lider

Elektrikli otomobil Sebring-Vanguard’ın CitiCar’ı şirketi, 50-60 mil menzile sahip kama şeklindeki kompakt bir otomobil olan 2.000’den fazla CitiCars üretti. Popülerliği Sebring-Vanguard’ı 1975 yılına kadar ABD’nin en büyük altıncı otomobil üreticisi.

1979

Elektrikli Arabalara İlgi Azaldı

Gazla çalışan otomobillerle karşılaştırıldığında, şu anda elektrikli araçların sınırlı performans ve menzil gibi dezavantajları var ve elektrikli arabalara olan ilginin yeniden azalmasına neden oluyor.

1990- 1992

Yeni Düzenlemeler Elektrikli Araç Faizini Yeniledi

Ülkelerin yeni yasal düzenlemeleri sayesinde elektrikli otomobillere talep arttı. Otomobil üreticileri, popüler araç modellerini elektrikli araçlara dönüştürmeye başlayarak benzinle çalışan araçlara çok daha yakın hız ve performans başardı.

1997

İlk Seri Üretilen Hibrit

Toyota ilk seri üretilen hibrit olan Prius’u tanıttı. 2000 yılında Toyota Prius’u dünya çapında piyasaya sürdü.

1999

Daha İyi Bir Elektrikli Araba Yapmak

Sahne arkasında bilim adamları ve mühendisler, elektrikli araçlar için aküleri iyileştirmeye çalışıyor. Burada, Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’nda elektrikli araç akülerini test eden bir araştırmacı görülmektedir.

2006

Silikon Vadisi Girişimi Devraldı

Bir Silikon Vadisi girişimi olan Tesla Motors, 200+ mil menzilli lüks bir elektrikli spor otomobil üreteceğini duyurdu. Diğer otomobil üreticileri, kendi elektrikli araçları üzerindeki çalışmaları hızlandırmasına neden oldu.

2009- 2013

Dünya Çapında Şarj Altyapısı Geliştirme

Tüketicilerin araçlarını hareket halindeyken şarj etmelerine yardımcı olmak için Enerji Departmanı ülke çapında bir şarj altyapısına yatırım yaparak 18.000 konut, ticari ve kamusal şarj cihazı kurdu. Otomobil üreticileri ve diğer özel şirketler tarafından kurulan şarj cihazları da dahil olmak üzere, bugün ABD’de 8.000 kamuya açık şarj noktası var. Renault ZOE ZE50 (2020) Elektrikli Şarj Cihazları

2010

Satışa Sunulan İlk Ticari Olarak Mevcut Plug-In Hibrit

GM, Chevy Volt’u piyasaya sürdü ve onu ticari olarak satılan ilk plug-in hibrit haline getirdi. Volt, Enerji Departmanı tarafından geliştirilen pil teknolojisini kullanır.

2010

Nissan LEAF’ı Başlattı

Aralık 2010’da Nissan, tamamen elektrikli, egzoz emisyonu sıfır olan LEAF’ı piyasaya sürdü. Ocak 2013’te Nissan, Enerji Departmanından alınan bir kredi sayesinde Kuzey Amerika pazarı için LEAF’ı Tennessee’de bir araya getirmeye başladı.

2013

Elektrikli Araç Akü Maliyetleri Düştü

Pil, elektrikli bir aracın en pahalı parçasıdır. Enerji Departmanının yaptığı yatırımlar sayesinde, batarya maliyetleri sadece dört yılda yüzde 50 azaldı ve elektrikli araçların tüketiciler için daha uygun fiyatlı oldu.

2014

Elektrikli Araçlar ve Çok Sayıda Seçenek

Tüketiciler artık elektrikli araç satın alırken hibritler, takılabilir hibritler ve tamamen elektrikli araçlar dahil olmak üzere çok sayıda seçeneğe sahip. Bugün, şu anda 23 plug-in elektrikli araç ve 36 hibrit model mevcut.

2015

Elektrikli Otomobillerin Geleceği

Elektrikli araçlar, Dünyanın daha sürdürülebilir bir gelecek yaratmasına yardımcı olmak için çok fazla katkıda bulunuyor. ABD, tüm hafif hizmet araçlarını hibritlere veya fişli elektrikli araçlara geçirirse, ulaştırma sektöründen kaynaklanan karbon kirliliğini yüzde 20’ye kadar azaltırken, petrole bağımlılığımızı yüzde 30-60 oranında azalacak. 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli