Evlerde Kullanılan Elektrik Sigorta Tipleri

Sıradaki içerik:

Evlerde Kullanılan Elektrik Sigorta Tipleri

e
sv

Elektrikli Fırın(Ocak) Kaçak Akım Attırıyor

2323 okunma — 31 Mayıs 2020 00:06

Elektrikli fırınlar değişik Kombinasyonlarda üretilen cihazlardır. Çalıştıkları enerji türüne göre gazlı, elektrikli, üretim şekline göre ise gömme ve bütün v.b versiyonları vardır. Bu cihazlar yüksek güç tüketen cihazlardır.

Elektrikli fırınlar altta pişirme, üstte kızartma normal pişirme opsiyonlarına sahiptir. Bu işlemi gerçekleştiren rezistanslar ise bakır borulardan üretilmekte olup dayanıklılık için yüzeyleri galvaniz kaplamaktadır.

İlgili yazı: Kaçak Akım Şalteri (Rölesi) Nasıl Test Edilir?

Kaçak akım atmasını anlatmadan önce sizlere rezistanstan bahsetmek istiyorum. Rezistans Nedir ? Rezistanslar yüksek sıcaklıklara dayanması için nikel, demir, krom ve alüminyum alaşımlarından üretilmektedir. Bu yapı ise elektrik enerjisini ısıya çevirmektedir. Genel olarak elektrik ile ilgili kısım rezistans ve kontrol ünitelerinde olmaktadır. Bu kısımlarda meydana gelen arızalar ise kaçak akımı attırıyor.

İlgili yazı: Kaçak Akım Nedir?

İlgili yazı: Elektrik Sigortası Neden Yanar?

Yukarıdaki cihaz değerli büyüğüm Emre Yılmaz’ın köy evindeki elektrikli ve gazlı fırınıdır. Covid salgını nedeni ile köydeki evinde inzivaya çekilmiş ve dolayısı ile elektrikli fırının fırın kısmını kullanma ihtiyacı doğunca böyle bir problem ile karşılaştı. Elektrikli fırını elektrikli olan kısımlarını gözle kontrol edildikten sonra avometre ile ölçtü ve bir sıkıntı olmadığını tespit etti. Araştırmaları sonucunda ise kaçak akım rölesinin atmasının nedeninin rezistans olduğunu tespit etti. Bu arızayı aşağıdaki adımları izleyerek buldu. Rezistansın bozuk olması kablolarda ısınmaya neden olmaktadır. Rezistansa ayrı faz nötr ve toprak bağlayarak test edildi ve kaçak akım attığı gözlemlendi.

Doğal olarak sipariş vermek için gerekli ölçüleri aldı ve sipariş verdi. Bu arıza evinizde kaçak akım yoksa sigorta atması olarak gözlemlenir. Yani sigorta atıyorsa bu yöntemi denemelisiniz. Kablo bağlantılarıda kontrol edilmeli genelde turbo fanı, ısı ve taşıma esnasındaki etkileşimlerden dolayı soketler çıkabiliyor. Kontrol edilerek yerine takılmalı ve fiş kesinlikle çıkmış olmalıdır. Mikro fırınlar ise tecrübe gerektirir eğer tecrübeli değilseniz açmamanızı tavsiye ederim. Yenisi ile değişmiş rezistans.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli