Elektrikli Isıtıcı (soba) Tamiri Nasıl Yapılır?

Sıradaki içerik:

Elektrikli Isıtıcı (soba) Tamiri Nasıl Yapılır?

e
sv

Elektrikli Battaniye Nasıl Temizlenir?

09 Mart 2020 21:55

Soğuk bir kış gecesinde, ısınmak için elektrikli battaniyeye süper bir çözümdür. Ancak tüm yatak takımları gibi elektrikli battaniyelerinde temizlenmesi gerekir. Elektrikli bir battaniyenin nasıl temizleneceğini düşünüyorsanız yazıyı okumaya devam edin. 

İşlem aslında oldukça basittir. Kuru temizleyiciye verip kurtulmak gibi şeyleri düşünebilirsiniz. Fakat bu pahalı bir yöntemdir. Aslında, kuru temizlemede kullanılan sert kimyasallar yalıtımlı elemanlara ve ısıtma elemanlarına zarar verebilir.

Elektrikli battaniyeyi yıkayabilir misiniz? Çoğumuz buna evet cevabını verir.

Eski elektrikli battaniyelerin elle yıkanabilir fakat bir kaç hususa dikkat etmek gerekli; Sert bükülme veya çalkalama, iç kablolara ve ısıtma tertibatına zarar verebilir. Çoğu yeni model doğrudan çamaşır makinesinde yıkanabilir! 

Elektrikli Battaniyeyi Çamaşır Makinesi Yıkarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

  1. Yeni nesil battaniyeler enerji kabloları sökülüp takılma özelliğine sahiptir. Enerji kablosunu çıkartınız.
  2. Çıkarılabilir bir enerji kablosu olmayan eski bir modeliniz varsa, el yıkama talimatları için aşağıya bakın.
  3. Makineye yerleştirmeden önce tellerin ve kumaşın hasar görmediğinden emin olun.
  4. Yıkamadan önce, evcil hayvan tüylerini ve kumaşa yapışan diğer kalıntıları çıkarmak için tüy bırakmayan bir rulo kullanmak gereklidir
  5. Çamaşır makinesinin ön ıslatma ayarı kullanarak battaniyeyi 10 ila 15 dakika soğuk suda bekletin. Bu, yıkama işleminden önce lekeleri gevşetmeye yardımcı olacaktır.
  6. Mümkün olan en kısa döngüde, “yumuşak” veya “hassas” ayarlarda yıkayın. Yalnızca az miktarda hafif çamaşır deterjanı kullanın ve çamaşır suyu ya da başka sıvı / kimyasallar eklemeyin.
     

El İle Elektrikli Battaniye Yıkama

Elektrikli bir battaniyeyi elle yıkamanız gerekiyorsa, kontrol kutusunu ve enerji kablosunu suya batırmamaya dikkat edin. Kablo çıkarılabilir durumdaysa, battaniyeden çıkarın ve battaniyenin prize takılı olmadığından emin olun! 

Büyük bir küvete veya leğene soğuk su ve az miktarda yumuşak deterjan doldurun. Güç kablosunu sudan uzak tutarak battaniyeyi dikkatlice daldırın ve 10 ila 15 dakika bekletin. Hafif basınç kullanarak, battaniyeyi birkaç dakika suyla çalkalayın.

Çıkmayan inatçı kirleri için;

Sert kimyasallar ve çözücüler hassas kablolara ve bileşenlere zarar verebileceğinden, kullanmayınız. Küçük bir sprey şişesini eşit miktarda damıtılmış beyaz sirke ve su ile doldurun. Çözeltiyi kirlenmiş lekelere bolca püskürtün ve yıkamadan önce birkaç dakika bekletin. Gres veya yağ lekeleri için, yıkamadan önce biraz bulaşık deterjanı ve nemli bir süngerle temizleyin. En iyi yöntem doğal yöntem olacaktır.

Elektrikli Battaniye Kurutma İşlemi

“Elektrikli battaniyeyi yıkayabilir misin?” Sorusunu cevapladık. Ancak, ıslanan şey kurutulmalıdır, bu yüzden elektrikli bir battaniyeyi kurutmayı analatacağım?

Burada yine doğal yöntemlerden yana olacağız. Kurutma makinesi yerine battaniyeyi çamaşır ipine asarak doğal süreçle kurumasını beklemek en sağlıklı yöntemdir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli