e
sv

Elektrikli Araçların Sessizlik Tehlikesi

64 okunma — 22 Şubat 2021 12:18

Elektrikli araçlar ne kadar mükemmeli yakalamaya çalışsa da bazı sorunlar peşini bırakıyor. Pazara sunulan elektrikli araçlar, hiç kimsenin beklemediği gürültünün araç konforu ve güvenliğinde kritik bir unsur olduğunun farkına varılması zaman aldı. 

Elektrikli araçlarda kullanılan elektrikli motor ses çıkarmadığından, yayaların elektrikli aracı fark etmesi zorlaşıyor. Bu sebepten dolayı yaya çarpma olasılığı daha yüksek. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresinin yaptığı araştırmaya göre, hibrit ve elektrikli araçların içten yanmalı araçlara göre, bisikletlilerle yüzde 57 ve yayalarla yüzde 37 kaza olasılığı var.

Elektrikli araçlar konforlu bir sürüş sunmak için batarya teknolojisini geliştirerek daha uzun menziller hedefliyor. Bunun yanında kilometre performansı sağlamak için aerodinamik mimarisine odaklanıldı. İyi bir aerodinamik sessizlik demektir. Yani aracın fark edilmemesi anlamına gelir. Elektrikli araçların fark edilebilmesi için kendine has bir ses çıkarması konforlu ve güvenli bir sürüş için olmazda olmazlardan.

Elektrikli araçlarla ilişkili en büyük riskler, lastiklerden ve yol yüzeyinden gelen gürültü ve aerodinamik gürültü düşük hızlarda minimum olduğu zaman kaynaklanıyor. En çok risk altında olan yayalar ve görme engelli kişilerdir. Bunun yanında sokak hayvanlarında bu risk grubuna girmektedir.

Temmuz 2019’dan itibaren Avrupa Birliği, Avrupa’da satılan tüm yeni elektrikli ve hibrit araçların gürültü çıkarmasını zorunlu kılacaktır. 2021 itibariyle, eski araçların yayaları uyarmak için bir sesle güçlendirilmesi gerekecektir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
  • Elektrikli Araçlar için Şarj Bağlantı Tipleri | TekFaz3 ay önce
  • […] Elektrikli Araçların Sessizlik Tehlikesi […]