e
sv

Elektrikli Araçlar için Şarj Bağlantı Tipleri

38 okunma — 07 Nisan 2021 00:22

Elektrikli bir araç satın aldığınızda piyasada kullanılan farklı konektör türlerinin yanı sıra şarj noktaları ve şarj modları gibi birçok konuda güncel bilgiye sahip olmanız gerekir. Bu nedenle, bu yazıda sizlere elektrikli araçlar için en çok kullanılan fiş (konnektör) tiplerinin hangileri olduğunu aktarmaya çalışacağım

Şuan piyasada farklı elektrikli otomobil ve elektrikli motosiklet olmasından dolayı, her üreticiye göre farklı tipte konektörlerin bulunduğunu belirtmek isterim. Yakın geçmişe kadar standart bir konektör yoktu, ancak zamanla uyumsuzlukları ve menzil kaygısını önlemek için hem elektrikli araçlar hem de şarj noktalarında konektör türlerini standartlaştırmaya gidildi.

Şu anda en çok kullanılan konektörler SAE J1772 ve IEC 62196-2 dir. Bu ürünler ABD ve Asya pazarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

SAE J1772

Yazaki, elektrikli araçlar için bir konektör tipi

Amerika ve Asya pazarlarında en çok kullanılan konektörlerden biridir.  Japon standardı olarak bilinir. Ancak Avrupa’da da kabul edilmekte ve kullanılmaktadır.

Standart SAE J1772 konektörü, beş terminale sahiptir ve alternatif akımda iki farklı şarj seviyesini desteklemektedir. Normal veya yavaş şarj için 16 amper, hızlı şarj için 80 ampere kadar desteklemektedir.

Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’da satılan çoğu elektrikli araç modeliyle uyumludur.

IEC 62196-2

Mennekes, elektrikli araçlar için bir bağlantı tipi

IEC 62196-2 olarak da adlandırılan Tip 2 konektör, Avrupa standardıdır. Bu konektörün yedi terminali vardır ve iki şarj seviyesi sunar; Mod 3 diye isimlendirilen yarı hızlı şarj üç fazlı doğru akım için 63 amper ve 44kW olarak ve Mod 2 veya yavaş şarj için tek fazda 16 amperde 3,7kW kapasite sunmaktadır.

CHAdeMO

CHAdeMO, elektrikli araçlar için bir bağlantı tipi

Bu , dünya çapında yaygın olarak kullanılan Japon standardı konektördür . Doğru akım kullanarak Mode 4 hızlı şarj gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. 50kW ile 400kW arasındaki kapasite sunmaktadır.

Japon elektrikli arabalarının büyük bir kısmı hızlı şarj sağlamak için bu konektöre kullanır. Mevcut piyasadaki en büyük çaplı konektör haline getiren 10 terminale sahiptir.

CCS veya Combo

CCS veya Combo, elektrikli araçlar için bir konektör tipi

Combo olarak da adlandırılan CCS ( Kombine Şarj Sistemi ), her iki şarj moduna da izin veren mükemmel standart çözümdür.

SAE J1772 ve IEC 62196-2 iki konektörden oluşan dahiyane bir kombine konektör tasarlanmıştır. Bu nedenle, aracı tek seferde 2, 3 ve 4 modlarında şarj etmenizi sağlar.

Beş terminalli yapısı ile alternatif akımda maksimum gücü 44kW, doğru akımda ise 350kW‘tır. 

Standart Ev prizi

Elektrikli araçlar için bir konektör tipi olan Schuko

Teknik olarak, hepimizin evinde bulunan yerli ve geleneksel prizdir. Bu, ev aletleri, cep telefonları vb. Gibi tek fazlı düşük voltajlı akımlar kullanan elektrikli cihazların bağlanmasına yönelik kullanılmaktadır.

Elektrikli arabaları şarj etmek için kullanmak istiyorsak , ilgili korumalara sahip olduktan sonra maksimum 10 veya 32 amper ile kullanılabilir. Aksi durumlarda aşırı ısınma sorunlarımız olabilir ve yangına neden olabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli