IONITY Nedir?

Sıradaki içerik:

IONITY Nedir?

e
sv

Elektrikli Araçlar için Şarj Bağlantı Tipleri

07 Nisan 2021 00:22

Elektrikli bir araç satın aldığınızda piyasada kullanılan farklı konektör türlerinin yanı sıra şarj noktaları ve şarj modları gibi birçok konuda güncel bilgiye sahip olmanız gerekir. Bu yazıda sizlere elektrikli araçlar için şarj bağlantı tipleri hangileri olduğunu aktarmaya çalışacağım

Şuan piyasada farklı elektrikli otomobil ve elektrikli motosiklet olmasından dolayı, her üreticiye göre farklı tipte konektörlerin bulunduğunu belirtmek isterim. Yakın geçmişe kadar standart bir konektör yoktu, uyumsuzlukları, önlemek standartlaştırmaya gidildi.

Günüzmüzde en çok kullanılan konektörler türü SAE J1772 ve IEC 62196-2 dir. Bu ürünler ABD ve Asya pazarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Elektrikli Araçlar için Şarj Bağlantı Tipleri

SAE J1772 Bağlantı Tipi

Yazaki, elektrikli araçlar için bir konektör tipi

SAE J1772 Bağlantı Tipi Elektrikli Araba Şarjı için Amerika ve Asya pazarlarında en çok kullanılan konektörlerden biridir.  Uzak doğu standardı olarak üretiliyor. Avrupa’da da ve ABD’de kullanılmaktadır.

Standart SAE J1772 konektörü, beş terminale sahiptir ve alternatif akımda iki farklı şarj seviyesini desteklemektedir. Normal veya yavaş şarjda 16 amperi, hızlı şarjda 80 amperi desteklemektedir.

Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’da satılan çoğu elektrikli araç modeliyle uyumludur.

IEC 62196-2 Bağlantı Tipi

Mennekes, elektrikli araçlar için bir bağlantı tipi

IEC 62196-2 olarak da adlandırılan Tip 2 konektör, Avrupa standardıdır. Bu konektörün yedi terminali vardır ve iki şarj seviyesi sunar; Mod 3 diye isimlendirilen yarı hızlı şarj üç fazlı doğru akım için 63 amper ve 44kW olarak ve Mod 2 veya yavaş şarj için tek fazda 16 amperde 3,7kW kapasite sunmaktadır.

CHAdeMO Bağlantı Tipi

CHAdeMO, elektrikli araçlar için bir bağlantı tipi

Bu, dünya çapında yaygın olarak kullanılan Japon standardı konektördür. Doğru akım kullanarak Mode 4 hızlı şarj gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. 50kW ile 400kW elektrikli araçlar için Şarj Bağlantı Tipidir.

Japon elektrikli arabalarının büyük bir kısmı hızlı şarj sağlamak için bu konektöre kullanır. Mevcut piyasadaki en büyük çaplı konektör haline getiren 10 terminale sahiptir.

CCS veya Combo Bağlantı Tipi

CCS veya Combo, elektrikli araçlar için bir konektör tipi

Combo olarak da adlandırılan CCS ( Kombine Şarj Sistemi ), her iki şarj moduna da izin veren mükemmel standart çözümdür.

SAE J1772 ve IEC 62196-2 iki konektörden oluşan dahiyane bir kombine konektör tasarlanmıştır. Bu nedenle, aracı tek seferde 2, 3 ve 4 modlarında şarj etmenizi sağlar.

Beş terminalli yapısı ile alternatif akımda maksimum gücü 44kW, doğru akımda ise 350kW‘tır. 

Standart Ev prizi Bağlantı Tipi

Elektrikli araçlar için bir konektör tipi olan Schuko

Teknik olarak, hepimizin evinde bulunan yerli ve geleneksel prizdir. Bu, ev aletleri, cep telefonları vb. Gibi tek fazlı düşük voltajlı akımlar kullanan elektrikli cihazların bağlanmasına yönelik kullanılmaktadır.

Elektrikli arabaları şarj etmek için kullanmak istiyorsak , ilgili korumalara sahip olduktan sonra maksimum 10 veya 32 amper ile kullanılabilir. Aksi durumlarda aşırı ısınma sorunlarımız olabilir ve yangına neden olabilir.

Elektrikli Araçlar için Akü Yönetim Sistemleri

IONITY Nedir?

Elektrikli Araçların Sessizlik Tehlikesi

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları(EVSE)

Kaynak: TEHAD

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli