Ayrancılar Elektrikçi

Sıradaki içerik:

Ayrancılar Elektrikçi

e
sv

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Nasıl Kurulur?

04 Ocak 2022 21:38

Giderek artan elektrik araçların şarj konusu kafa karıştırıcı soruları beraberinde getiriyor. Bunlardan birkaç tanesine cevap vermek ve şarj istasyonunun nasıl kurulduğunu dilimiz dönüğünce anlatmak istiyorum.

Elektrikli şarj istasyonlarının birçok türü mevcut. Üreticiler kullanıcılara genelde 4 tip olarak araç şarj istasyonlarının sunmakladır. Bu konuya daha önce değinmiştik.Link tıklayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda Mod 3 tek fazlı sitem, 7kW ve 32Amper değerindeki kurulum ele alacağız. Aslında genel olarak kurulumlar aynı olsa da bazı püf noktaları göz ardı edilemez. Elektrikli araç şarj istasyonları IEC 62196 standardına göre yapılmalıdır.

ÖzellikleriŞarj modu
Mod 1 ve 2Mod 3
Devre boyutlandırma için donatımStandart priz3.7kW
tek fazlı
7kW
tek fazlı
11kW
üç faz
22kW
üç faz
Dikkate
alınacak maksimum akım @230 / 400Vac
16A P+N16A P+N32A P+N16A 3P+N32A 3P+N

İlk olarak mevcut bulunan ev tesisatının bu yükü(7kW ve 32Amper değeri) karşılayıp karşılamadığına bakalım. Kablo hesabı yapacak olursak. Aşağıdaki tabloda verilere göre ev kablosunun yetersiz kaldığı görünmektedir. Bu konu ne kadar basit görünse de kablo çapı önemli konulardan bir tanesidir. Uygun kablo ile tesisat güncellendikten sonra diğer adımlara geçebilir. Kablo tasarımı için IEC 60364 standardına bakabilirsiniz.

Faz SayısıKablo CinsiGüçMesafeGerilimGerilim DüşümüKablo Kesit mm2
1Bakır70003022035.1652892561983

Kabloyu çekmek işin en kolay yolu, elektrikli araçlar ve elektrik güvenliği için çeşitli standartları uygulamak ve bilmek gereklidir. Bunlardan kısaca bahsetmek ve montajı anlatmak istiyorum. İletken düzenleme ve topraklama şöyle bir göz atalım. Elektrikli araçların şarjlarını sağlamak için çeşitli özel devreler kullanılır. Bu araç türüne göre topraklama olup olmayacağını belirlemelisiniz. Bu konuda aracın markası önemlidir. Bunu ise araç kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz. Ek güvenlik olarak topraklama yoksa voltaj izlenip ona göre koruyucu bir ekipman kullanılmalıdır.

Elektrik Çarpmalarına Karşı Koruma

Tabi birde elektrikli arabalar için elektrik koruması gereklidir. Fişler ve diğer ekipmanlarda olacak kaçak akımlar için kesinlikle kaçak akım koruma rölesi kullanılmalıdır.

Montaj ve Kurulum

Elektrikli araç şarj istasyonuna gerekli olan bilgileri sizler ile paylaşacağım. Elektrikli şarj istasyonları çevrimiçi olmak zorundadırlar. LAN, WİFİ ve 4G ile internete bağlantıları sağlanmalıdır. RFID ve NFS teknolojilerinde çevirim içi olan sistemi aktif yapmak için kullanılır.

Şarj istasyonlarının üzerindeki bazı LED’ler ise şöyledir; Ethernet, WiFi, 4G, RFID, Bluetooth, CPU sistemi, AC girişi, Aşırı gerilim koruması, Topraklama arızasına karşı koruma, AC girişi ölçümü, AC yalıtım rölesi, Kontrol pilotu ve AC çıkışı olarak sıralayabiliriz. Eğer mevcut tesisat kullanılacak ise yük kontrol sistemi sayesinde bunu kontrol edebiliriz. Bu bilgiler sistemi aktif etmemiz ve karşılaştığımız sorunun çözmek için gerekli olabilir.

Montaj için uygun yerin seçilmesi gereklidir. Elektrikli şarj istasyonunu aracınızın ulaşabileceği bir yere ve 1 metre yüksekliğe montaj etmeyi tercih ediniz. Elektrikli araç şarj istasyonu için gerekli kurulum şofben kurulumundan farksız gibi görünse de bu konu da yapılacak hatalar size ve elektrikli aracınıza zarar verebilir. Bunun için işinde uzman ekibimizi arayabilirsiniz.

İletişim: 05435951449 Mehmet Ali Sağlam

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli