Elektrikli Araç Şarj İstasyonları(EVSE)

Sıradaki içerik:

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları(EVSE)

e
sv

Elektrikli Araç Şarj Akımı AC ve DC

25 Ocak 2021 13:00

Elektrikli arabalar şarj olurken kullanılabilecek iki tür ‘akım’ vardır. Alternatif akım (AC) ve doğru akım (DC) gücü olarak adlandırılır. Şebekeden gelen güç her zaman AC’dir. Ancak, EA’lar elektrik enerjisini piller sayesinde yalnızca DC olarak depolayabilir.  Çoğu elektronik cihaz gibi bir dönüştürücüye ihtiyaç duyarlar. Biz farkında olmasak bile akıllı telefonunuzu şarj ettiğimizde, adaptör aslında AC gücünü DC’ye dönüştürüyor.

İlgili Konu: AC ve DC Gerilim Arasındaki Farklar

Elektrikli Araçlar için AC Şarj

Elektrikli araçlara gelince, dönüştürücü arabanın içine yerleştirilmiştir. Elektrik araçların adaptörleri sabittir. Gücü AC’den DC’ye dönüştürür ve ardından bunu arabanın aküsüne depolar. Bu, günümüzde elektrikli araçlar için en yaygın şarj yöntemidir ve çoğu şarj cihazı AC akım kullanır. 

Elektrikli Araçlar için DC Şarj

Bilindiği üzere, şebekeden gelen güç her zaman AC’dir.  Elektrikli arabalar için AC ile DC şarj arasındaki fark, AC gücün dönüştürüldüğü konumdur;   yani arabanın içinde veya dışında.  AC şarj cihazları arabanın dışından direkt olarak dönüştürülmeden arabaya verilir. Araç bunu DC akıma dönüştürür, aküye depolar. DC akım ise doğrudan aracın aküsünü besler ve dönüştürmek için yerleşik şarj cihazına ihtiyaç duymaz.  DC şarj cihazları daha büyük, daha büyüktür. Elektrikli aracı daha hızlı şarj eder.

AC şarjını nerede bulabilirim? DC nerede şarj oluyor?

Bugün Türkiye’deki çoğu şarj istasyonu AC şarj kullanıyor.  Normal şarj hızı, sahip olduğunuz araca ve şarj altyapısında mevcut olan güce bağlı olarak 22 kW’dır.  Arabanızı evde veya işte şarj etmek için idealdir çünkü araçlarımız en fazla zamanı orada geçirir.  Öte yandan DC şarj, yeniden şarj etmek için fazla zamanınız olmayan otoyolların yakınında veya halka açık şarj istasyonlarında daha yaygındır.    

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli