50 HZ Pure Sıne Wave Oscıllator

Sıradaki içerik:

50 HZ Pure Sıne Wave Oscıllator

e
sv

Elektrikli Araç Pil Ömrü Nasıl Korunur?

18 Şubat 2021 13:38

Elektrikli araba aküleri kWh cinsinden ölçülür. Akünün boyutu EA’ ların menzilinin en büyük belirleyicisidir. Hibrit araçlar 10-24kW, EA’lar 24kW-100kWh pil kapasitesi aralığında değişebilir. Şimdi, Volkswagen eGolf, Mitsubishi Outlander, BMW i3 REX gibi hibrit araçların tam elektrikli Tesla ve Renault ile karşılaştırarak kafamızda bazı kavramları canlandıralım.

Yukarıda görüldüğü gibi hibrit ve elektrikli araç iskelet yapısı görülmektedir. Elektrikli araçların dengeli ve yol sürüş konforunu arttırmak için Lityum İyon pilleri, aracın ağırlık merkezine yerleştirilir. Hibritlerde bu durum elektrik motorunu ve bataryaları, menzili genişleten benzinli motorla dengelememiz gerekiyor. Şimdi ise elektrikli araçların bataryalarının yıllarca nasıl dayanabilir bakalım.

Örneğin; Tesla Roadster’a bakalım Model S’den önceki model. 2008’de piyasaya sürüldü, bu yüzden 12 yıllık veriye sahibiz.

Tesla’nın tam kapasitesi, sürücülere yaklaşık 300 ila 500km döngü vermektedir. Her gün Roadster’ımızı 400/300km aralığında sürdüğümüzü varsayalım yıllık, ortalama 120.000 km’ye karşılık geliyor. 

Ortalama bir kişi aracını günlük 40km kullanıyor. Bu da çoğu zaman pili kısmen deşarj ettiğimiz anlamına geliyor. Yolda birkaç km sonra, yani günde% 50 veya 150 km sonra düzenli olarak fişe takılan bir Tesla Roadster’ı verilerine baktığımızda, pil ömrünün 1200-1500 döngüye çıktığını görüyoruz. 380.000 km’den fazla !! Benzinli motorlar genellikle 200.000 km’de geri dönüşüm merkezindedir.

Lityum İyon Piller 

İlk olarak elektrikli araçlarda kullanılan pillerden bahsederek konuya hakim olmanızı istiyorum.

How Lithium-Ion Batteries Work ile ilgili görsel sonucu
 1. Yüksek Sıcaklık; Karbon veya metal oksit malzemeleri elektrotlara bağlayan malzemeleri bozabilir, ayırıcıyı eritebilir, katot metallerinin çözünmesine, SEI katmanını çözmesine, katodun metal oksitinden oksijen kaybına neden olabilir ve / veya elektrolite neden olabilir çürütmek için.
 2. Düşük Sıcaklık;  Öncelikle iyonların ayırıcıdan yayılma hızını yavaşlatır.
 3. Yüksek Şarj Durumu; Katottaki alüminyum akım toplayıcıyı aşındırabilir, bağlayıcı malzemeyi ayrıştırabilir, SEI katmanını çözebilir, gazların artan dahili mekanik stres oluşturmasına neden olabilir ve elektroliti ayrıştırabilir.
 4. Düşük Şarj Durumu; Anottaki bakır akım toplayıcısını aşındırabilir ve geçiş metallerini çözebilir.
 5. Yüksek Şarj Akım; İyon difüzyonunu yavaşlatabilir ve şarj sırasında bunların neden olduğu hacim değişikliklerini ve mekanik gerilimleri artırabilir.
 6. Yüksek Boşaltma Akımı; Deşarj sırasında neden oldukları hacim değişikliklerini ve mekanik gerilmeleri artırır

Pil Ömrünü Ne Kısaltır?

Pilin eskimesinin tek nedeni zaman değildir. Elektrikli otomobil aküleri için temel bozulma mekanizması pilin şarj durumu ve aşırı sıcaklıklara maruz kalma da pil ömrünü önemli ölçüde etkiler.

Elektrikli araba pil ömrünü korumak için ipuçları

 1. Hızlı şarjı en aza indirin. Hızlı şarj etmek, bize zamandan tasarruf sağlar fakat pil ömrünü azaltır. Hızlı şarj cihazlarını kullanmaktan hiçbir şekilde korkmamalısınız, ancak sürekli kullanım pili ömrünü kısaltır.  Eğer arabanızı özel bir ev tipi şarj cihazı kullanarak yavaşça şarj edebiliyorsanız (örneğin bir gecede) bu, pilin sağlığı için çok daha iyidir. Yukarıdaki 3. madde ile bağıntılıdır.
 2. “Şarj Durumunu”% 20-80 arasında tutun
  Pilinizi boş veya tamamen dolu tutmaktan kaçının. Bunun yerine, şarjı yaklaşık% 80 ile sınırlandırmak ve mümkünse% 20’nin altına düşürmeyin. Arabanızın veya araç şarj cihazınızın ayarlarını değiştirerek bunu sağlayabilirsiniz. Günlük veya haftalık sürüşlerin çoğu, çoğu elektrikli araç tarafından kolayca karşılanır. Aslında çoğumuzun tam dolu pile ihtiyacı yok bu yüzden daha uzun yolculuklar dışında% 20 ile% 80 arasında tutmaya çalışın.
 3. Yalnızca uzun yolculuklar içi aracınızı tam şarj edin. Bunu sağlamanın en güzel yolu planlı yolculuk yapmaktan geçmektedir. Gideceğiniz yolu hesaplayın ve ona göre şarjınızı doldurun.
 4. Arabanızı düzenli, kısa yolculuklar yapın.
  Aracınızı uzun süre yatırmak aracın genel sağlığı için kötüdür. Aracınızı kullanarak bu sorunu çözersiniz.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli