Ampüller Paralel ve Seri Bağlandığında Hangisi daha Parlak Yanar?

Sıradaki içerik:

Ampüller Paralel ve Seri Bağlandığında Hangisi daha Parlak Yanar?

e
sv

Elektrikli Arabalar 10 Dakikada Şarj Olabilecek

26 Kasım 2021 12:46

Elektrikli arabaların tercih edilmemesinin en büyük nedenlerinden biri de, elektrikli arabaların şarj süresini benzin doldurmakla karşılaştırılmasıdır. Pili şarj etmek için gecen süre gerçekten can sıkıcı olabiliyor. Penn State Üniversitesi’nden Chao-Yang Wang, elektrikli arabaları ticari olarak daha çekici hale getirmenin formülünü, 10 dakika içinde yüzde 80 şarja veya yaklaşık olarak 300 kilometre menzile ulaşabilen pillerden geçtiğini söylüyor.

Bu pillerin hızlı bir şekilde şarj olması için 400 kilovatlık güç alması gerektiriyor. Şu anda piyasadaki piller bunu yapamıyor. Piller hızlı şekilde şarj edildiğinde, lityum iyonları pozitif elektrottan negatif elektrota hareket ederler. Bu durum ise lityumun negatif elektrot yüzeyinde pil ömrünü kısaltabilecek plaka benzeri tortular oluşturmaktadır.

Bu sorunu çözmek için Wang ve meslektaşları, plakaları tortu oluşmayacak kadar ısıtmayı düşündüler. Plakaları test etmek için, piyasada bulunan standart endüstriyel pil aldılar ve elektrot katmanı yığınına mikron kalınlığında nikel folyolar yerleştirdiler. Bu yapı, elektrotun 30 saniyeden daha kısa bir sürede ısınmasını sağlayarak, iyonların yüzeyinde kaplamaya neden olmadan hızlı bir şekilde negatif elektrot içine hareket etmesini sağladı. Bu durum için çeşitli sıcaklıklar test edildi.

Pilin hangi derecede daha hızlı şarj olduğunu test ettiler. Çeşitli dereceler denedikten sora uygun derecenin 60 °C buldular. Buna karşılık, elektrotun 60°C’ye ısıtılması, pilin performansı sınırlayan lityum kaplama oluşturmadan 2500 döngü boyunca yeniden şarj olmasını sağladı. Wang, bunun 14 yıllık kullanıma veya yaklaşık 750.000 kilometrelik bir kullanım sağlayacağını söylüyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli