Bulaşık Makineleri Arızaları

Sıradaki içerik:

Bulaşık Makineleri Arızaları

e
sv

Elektrik Tesisatı Sorunları

20 Mart 2020 22:46

Ev elektrik kabloları gizemli görünebilir, fakat endişeye kapılmayalım.

Tesisatın en küçük yapı taşı olan elektrik telinden bahsetmek istiyorum.

“Elektrik teli” elektriği bir güç kaynağından alıcılara yönlendiren devre elemanıdır. Farklı boyutlarda ve malzemeden yapılmış olabilirler.

  • Ev içinde hatalı kablolama;
  • Gereğinden fazla lamba veya cihaz bağlama;
  • Arızalı anahtarlar veya prizler;
  • Arızalı ev aletleri;

Dikkat: Kesinlikle elektrik devresi, fikstür, priz veya anahtar üzerinde elektrik varken çalışmayın! Elektriği kapattıktan sonra devreyi test edin ve elektrik olmadığından emin olun.

Ev içinde hatalı kablolama;

Maliyet azaltma amaçlı yapılan, bazen de malzeme olmadığı için gerekli kabloların kullanılmadığını görüyoruz. Bu durum ilerleyen zamanlarda başımıza büyük problemler çıkarmaktadır. Gerekli kablo hesabı yapıldıktan sonra temin edilmeli ve kullanılmalı.

Gereğinden fazla lamba veya cihaz bağlama;

Her şeyin bir kapasitesi vardır, fazlası genelde zararlıdır. Gerekli elektrik yükseltmesini yaptıktan sonra kullanmak daha faydalı olacaktır. Eve bulunan kablolar ve diğer elektrik malzemeleri orantılı olmalıdır.

Arızalı anahtarlar veya prizler;

Arızalı olan elektrik ürünleri, kulak ardı edilmemeli. Küçük arızaları gidererek büyük arızaların önüne geçilmelidir.

Arızalı ev aletleri;

Evimizde bir çok ürün kullanıyoruz bunların arızaları gidermek bazen sıkıcı olabilir fakat can ve mal güvenliği için bunu yapmalıyız.

Bir Elektrik Devresi Nasıl Güvenle Test Edilir

Bu kadar bilgilendirmeden sonra bu cihazları nasıl kontrol etmemiz gerektiğine değinmek istiyorum. İlk yapmamız gereken, iş güvenliği olmalı anahtar ve sigortaları ana dağıtıcı panodan kapatmalıyız. İkinci bir kontrol yapmakta fayda var bunu kontrol kalemi yada multimetre (avometre) ile kontrol etmeliyiz. Multimetre karmaşık bir cihaz gibi görünebilir. Fakat kullanımı çok basittir. Detaylı anlatım için VİDEO. Multimetre ile ölçüm yapılarak gerekli arıza tespit edilmeli.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli