MC33063 ve P Kanal Mosfet ile Step-Down

Sıradaki içerik:

MC33063 ve P Kanal Mosfet ile Step-Down

e
sv

Elektrik Prizleri Artık Daha Akıllı

23 Şubat 2021 10:03

Bu sistem merkezi bir bilgisayar tarafından kontrol edilen, bir binada ve hatta binalar arasında enerji kullanımını optimize eden akıllı elektrik prizlerinden oluşur.

Şimdiye kadar, birçok insan akıllı cihazları çok değişik şekilde kullanarak değişik şekilde faydalandı.  Örneğin, televizyon veya klima gibi bir cihaz İnternette bağlayarak mobil uygulamadan uzaktan kontrol edildi. Şimdi ise sizlere akıllı elektrik prizi anlatacağım.

Akıllı Elektrik Prizi/ Soket (SEOS) Sistemi

Akıllı elektrik prizi (SEOS) sistemi, bir binadaki her soketi gerçek zamanlı olarak izler ve kontrol eder. Her soket, Wi-Fi üzerinden merkezi sunucu ile iletişim kuran bir yongaya sahiptir.

Evimizde kullandığımız cihazları prize bağladığımızda yani bir fiş taktığımızda NFC yardımı ile cihazı tanır. Bu, sitemi personel geçiş sitemine benzete biliriz. Yani her cihazın bir kimliği vardır. Cihazın elektriksel özellikleri kayıtlı olan veri tabanından çekilir. Çekilen veriler sayesinde enerji maliyetlerinin hesaplanır. Cihazların ne kadar enerji tükettiğini izlenebilir ve ölçebilir. Hatta ardından sistemi yalnızca gerektiğinde güç sağlayacak şekilde aktif eder.

Cihazları boşta veya beklemede bırakarak elektriği boşa harcamak yerine, kullanılmadıklarında cihazları tamamen kapatacak şekilde programlanabilir. Sistem, bir cihazın belirtilen miktardan daha fazla akım çektiğini algılarsa, cihazın aşırı ısınmasını önlemek için çıkışı otomatik olarak kapatır. Kullanılmadığı zamanlarda açık bırakılan cihazlar, bir binanın elektrik tüketiminin yüzde 25 ila yüzde 50’sini oluşturur.

Yetkisiz cihazların gücünü keserek veri güvenliği için bir “güvenlik duvarı” oluşturmamızı sağlar. Ayrıca uzaktan bağlanarak lokal olarak cihazları kapama ve açma işlemine olanak sağlar.

Prizleri Ne Zaman Değiştirmeliyiz?

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli